تخمه آفتابگردان

این گیاه در زمین های بازی بسیار عالی و در حین رانندگی طولانی بسیار مفید است. تخمه آفتابگردان یک گیاه بومی آمریکای شمالی است که به یک اساس در فرهنگ های جهانی تبدیل شده است. علی رغم اندازه کوچکشان، تخمه های آفتاب گردان سرشار از منابع ویتامین ها و مواد معدنی و روغن های ضروری هستند. نه تنها خوراکی عالی می باشند بلکه فواید خارق العاده ای نیز برای سلامتی دارند ؛ در ادامه بخش سلامت نمناک با فواید و خواص درمانی و زیبایی این دانه روغنی بیشتر آشنا می شوید.
تخمه آفتابگردان برای بهبود سلامتی قلبی عروقی:
تخمه های آفتابگردان حاوی دو ماده مغذی است که سلامتی قلب و عروق را ارتقا می دهد؛ ویتامین ای و فولات
یک چهارم فنجان تخمه آفتابگردان حاوی ۶۰٪ ارزش غذایی ویتامین ای روزانه است. این ویتامین ضروری عملکرد مهم آنتی اکسیدانی را انجام می دهد و سطح متعادل ویتامین ای به کاهش کلی ریسک مرگ زودرس ناشی از بیماری قلبی و عروقی مرتبط است.
ویتامین ای به خنثی سازی رادیکال های آزاد و حفاظت از سلامتی مغز و غشای سلول ها کمک می کند. درباره فواید ویتامین ای اشتباه نکنید، این ویتامین به حفاظت از بدن در مقابل ریسک های مختلف مرتبط است. علاوه بر آن فولات نشان داده است که سلامتی قلب و عروق را از هنگام تولد تا سنین پیری، ارتقا می بخشد. ویتامین ای هموکیستین را متابولیزه میکند، این ماده در آمینو اسید متیونین نشان دهنده مشکلات قلبی عروقی است. فولات و اسیدهای چرب به صورت طبیعی در تخمه های آفتابگردان وجود دارند و با سلامت قلبی عروقی در ارتباط می باشند.
تخمه آفتابگردان فیتوسترول سطح سالم کلسترول را افزایش می دهد:
تخمه آفتابگردان حاوی مقدار زیادی از فیتوسترول است. این فیتوسترول ها خواص فیزیکی مشابه کلسترول دارند، تحقیقات وجود این ماده را با حمایت از سطح سالم کلسترول مرتبط می دانند.
تخمه آفتابگردان منبع کامل منیزیم:
کمبود منیزیم می تواند به مشکلات متعددی از سلامتی اعم از مشکلات سیستم های قلبی عروقی، عصبی و ایمنی منجر شود. سیستم ماهیچه ها و اسکلتی جهت انجام عملکردهای خاص به منیزیم نیاز دارند. اطبای هومیوپاتی به مدت طولانی از منیزیم برای بهبود عملکردهای تنفسی، قلبی استفاده می کردند.
یک چهارم فنجان از تخمه آفتابگردان ۲۵٪ ارزش غذایی منیزیم را به صورت روزانه را تامین می کند. این مقدار از مغز، قلب و ماهیچه ها نیز محافظت می کند.
تخمه آفتابگردان برای حمایت از حال خوب:
امتیاز اضافی منیزیم در تخمه آفتابگردان این است که مزاج و اخلاق را ارتقا می دهد. در حدود صد سال قبل، به بیمارانی که از افسردگی رنج می بردند، منیزیم سولفات داده می شد. این اقدام موفق و سالم بود و به یک گزینه با ارزش تبدیل شد.
حاوی سلنیوم، یک آنتی اکسیدان قوی و بسیار عالی برای سلامتی تیروئید:
تخمه آفتابگردان حاوی سلنیوم، یک ماده مغذی ضروری است. مطالعات یافته اند که سلنیوم یک نقش نهم در عملکرد آنتی اکسیدانی ایفا می کند و به کاهش قرمز شدن و تورم در بدن کمک می کند. اخیرا نیز این خاصیت سلنیوم شناسایی شده است که نقش قاطعی در سوخت و ساز هورمون تیروئید دارد. همچنین این عنصر توانایی ترغیب ترمیم DNA در سلول های آسیب دیده دارد.
تخمه آفتابگردان برای مراقبت از پوست:
تخمه های آفتابگردان در حقیقت نیروگاه آنتی اکسیدان ها هستند. یکی از بهترین ترکیبات تخمه آفتابگردان، محتوای بسیار بالای ویتامین ای آنهاست. ویتامین ای می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان برای پوست عمل کند و آن برای جوان سازی پوست به وسیله افزایش جریان خون و کاهش چین و چروک، شناخته می شود.
تخمه آفتاب گردان برای بهبود سلامتی مغز:
در چندین مطالعه به اثبات رسیده است که تخمه آفتابگردان می تواند آثار آرامبخش بر روی مغز شما داشته باشد و همچنین به متعادل ساختن مزاج بدن کمک می کند. این خاصیت تخمه آفتابگردان به علت محتوای بالای تریپتوفان موجود در تخمه آفتابگردان است.
غذای حاوی تریپتوفان بازسازی سروتونین مغز شما را افزایش می دهد. سروتونین همچنین به صورت موثری تنش را کاهش می دهد و این اقدام به وسیله ایجاد احساس آرامش صورت میگیرد. محتوای کولین در این تخمه ها نقش حیاتی در عملکردهای حافظه و بینایی دارد.
تخمه آفتابگردان برای کاهش وزن:
درحالیکه این تخمه ها از لحاظ تغذیه کالری بالایی دارند، در عین حال دارای مقدار خوبی از فیبر می باشند. این موضوع می تواند به تسریع فرآیند گوارش و کاهش سطح کلسترول کمک کند. علاوه بر این، فیبرها به احساس سیری کمک می کنند و مانع از پرخوری می شوند.
تخمه آفتابگردان برای جلوگیری از آسیب سلولی:
تخمه آفتابگردان حاوی ویتامین ای است که از گسترش و نفوذ رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کند، از آنجا که این رادیکال ها می توانند منجر به آسیب های مختلفی به سلول ها شوند. این ویتامین همچنین به عملکردهای خاصی از سیستم گردش خون کمک می کنند.
همچنین ویتامین ای به لخته شدن خون کمک می کند زمانی که دچار زخم های سطحی می شوید و به همین ترتیب فرآیند التیام تسریع می شود. تخمه آفتابگردان همچنین ریسک بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد. سلنیوم موجود در این گیاه سلول های آسیب دیده را ترمیم می کند و جلوی گسترش سرطان را می گیرد.
تخمه آفتابگردان برای مراقبت از مو:
یک تحقیق در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که توکوترینول موجود در ویتامین ای یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش ریزش مو کمک می کند. تخمه آفتابگردان که حاوی این ویتامین است نه تنها برای پوست بلکه برای مو نیز خوب است. اگر به صورت مرتب از این تخمه ها استفاده کنید می توانید حالت خوبی به موهایتان دهید. چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است علاوه بر مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها، تخمه آفتابگردان حاوی آهن نیز است که گردش و هدایت خون را با پوست سر تحریک می کند که این موضوع رشد مو را تحریک می کند.
تخمه آفتابگردان برای تنظیم سطح هورمون ها:
این گیاه غنی از اسید چرب ها مانند امگا ۳ و امگا ۶ هستند که به سوخت و ساز بهینه غده تیروئید کمک می کنند.
تخمه آفتابگردان برای بهبود گوارش:
تخمه آفتابگردان مقدار زیادی فیبر دارد که به رشد روده و حرکت کرمی آن کمک می کند. اگر بدن شما کمبود فیبر دارد، شما ریسک بالاتری از مشکلات سلامتی مانند یبوست، غده و بواسیر را دارند.
تخمه آفتابگردان برای افزایش میزان انرژی:
بیشتر ورزشکاران از خوردن تخمه آفتابگردان لذت می برند، چرا که این گیاه حاوی مقدار زیادی پروتئین و قند می باشد. این مواد به تجزیه گلیکوژن کبد در خون کمک می کنند که تجزیه این ماده که نوعی قند است، مقدار زیادی از انرژی را سریعا فراهم می کند.
خواص ضد سرطان تخمه آفتابگردان :
فیتوسترول موجود در این گیاه، ظرفیت کاهش ریسک سرطان روده و افزایش ایمنی را دارد. تخمه آفتابگردان حاوی مقدار کافی از سلنیوم است و مطالعات سلنیوم را به جلوگیری از گسترش و وقوع سرطان ارتباط داده اند. اثر عملکردی این ماده معدنی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن تلقی می شود. این عنصر می تواند استرس را کاهش داده و اثر رادیکال های آزاد را قبل از آسیب زدن، خنثی کند.
تخمه آفتابگردان برای کمک به خواب:
درباره بهبود خواب، منیزیم می تواند به تبدیل تریپتوفان به سروتونین کمک کند. این یک هورمونی است که می تواند به راحتی بدن و آماده سازی آن برای خواب کمک کند.
تخمه آفتابگردان برای ارتقای رشد و نمو:
پروتئین ها حاوی آمینو اسیدهایی است که راه های انسداد در بدن را می سازند. گرچه مقدار پروتئین در این گیاه کم است اما همین مقدار کم به رشد و نمو بدن کمک می کند.
تخمه آفتابگردان برای درمان پرفشاری خون:
منیزیم نقش کلیدی دز کانال های کلسیمی بدن ایفا می کند که این کانال ها بیشترین تاثیر را بر روی تعادل الکترولیت و فشار خون بدن دارند. حدود ۳۰٪ از نیاز روزانه شما به منیزیم با یک چهارم فنجان تخمه آفتابگردان تامین می شود.
علاوه بر آن تخمه آفتابگردان می تواند یک درمان عالی برای درمان علائم پرفشاری خون است.
تحکیم استخوان ها و ماهیچه ها با تخمه آفتابگردان:
آهن موجود در این گیاه اکسیژن را له ماهیچه های شما می رساند. در حالیکه زینک سیستم ایمنی شما را بهبود می دهد و به شما کمک می کند تا از سرفه کردن و سرماخوردگی به دور باشید .
منیزیم موجود در این تخمه ها برای داشتن استخوان های قوی و تولید انرژی ضروری است. حدود دو سوم منیزیم در بدن انسان در استخوان ها ذخیره می شود. منیزیم به استخوان ها در ساختار فیزیکی و استحکامشان کمک می کند.
تخمه آفتابگردان برای درمان درد آرتروزی:
ویتامین ای به عنوان یک آنتی اکسیدان به صورت مستقیمی با کاهش علائم آرتروز و دیگر حالت های التهابی در بدن در ارتباط است.
تخمه آفتابگردان مفید در دوران بارداری:
تخمه آفتابگردان مملو از فولات یا همان فولیک اسید است که نوعی از ویتامین ب محسوب می شود. فولات برای بارداری بسیار خوب است از آنجا که به تولید سلول های جدید در بدن کمک می کند، هم چنین تکثیر DNA و RNA که برای رشد و نمو جنین بسیار مهم است، را بهبود می بخشد.
همچنین این ماده با ویتامین B12 برای تشکیل هموگلوبین در گلبول های قرمز خون ارتباط نزدیکی دارد. همچنین با داشتن فولات در بدن احتمال بیماری قلبی نیز کاهش می یابد.
تخمه آفتابگردان برای تسهیل یبوست و اسهال:
فیبر بالای تخمه آفتابگردان به عنوان ملین عمل می کند و به تسهیل یبوست کمک می کند.
تنظیم عدم تعادل استروژن:
تخمه آفتابگردان یکی از منابع غنی فیتوستروژن است. فیتوستروژن ها متابولیسم کننده با پایه گیاهی هستند. این فیتوستروژن ها از لحاظ ساختاری و عملکردی به هورمون ها شبیه هستند به خصوص استروژن و تستوسترون
فواید تخمه آفتابگردان برای پوست:
مبارزه با آکنه و التهاب
تخمه آفتابگردان حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان های محلول در چربی در درجه اول ویتامین ای و بتا کاروتن است. هر دوی ویتامین های آ و ای توانایی گذر از سد فسفولیپید سلول های پوست و خنثی سازی رادیکال های آزاد را دارند. با حفاظت از این ترکیبات سلولی و بیو مولکولی، این ویتامین ها نقش مهمی را در فعالیت های ضد التهابی دارند. بنابراین به کاهش علائم قرمزی، اگزما، پسوریازیس و دیگر حالت های التهابی کمک می کنند.
علاوه بر آن منیزیم موجود در عصاره آفتابگردان به کاهش کورتیزول کمک می کند و عدم تعادل های هورمونی در بدن شما را تثبیت می کنند. این موضوع به پوست شما اجازه می دهد تا خود را از آکنه باکتریائی خلاص کند و همچنین سلول های جدید را باز تولید می کند.
تخمه آفتابگردان برای پاک کردن آلودگی ها:
آنتی اکسیدان های موجود در عصاره تخمه آفتابگردان در ارتباط با آنزیم های گلوتاتیون پروکساید کار می کنند تا یک سطح بسیاری از زیادی عناصر سمی در پوست را خنثی کنند. از آنجا که روغن آفتابگردان وزن بسیار کمی دارد که این موضوع اجازه جذب آسان مواد شیمیایی را در روند تولید می دهد، مهم است که روغن به دست آمده از منابع آلی، خودرو و مورد اطمینان به منظور به دست آوردن بیشترین فایده از عصاره آفتابگردان، مصرف شود.
تخمه آفتابگردان برای کاهش علائم افزایش سن:
تخمه آفتابگردان حاوی درصد بالایی از سلنیوم است. سلنیوم نقش مهمی در ترمیم DNA بازی می کند زمانی که به سلول های آسیب دیده می رسیم، این ترمیم به وسیله جلوگیری از سلول ها در آپوپتوز سریع انجام می شود. علاوه بر آن ویتامین های ای و آ موجود در عصاره آفتابگردان از کلاژن و الاستین حفاظت می کند و بنابراین فاصله بین خطوط و چین چروک را کاهش می دهد. روغن آفتابگردان هم چنین به جلوگیری از زخم شدن کمک می کند.
تخمه آفتابگردان مرطوب کننده طبیعی برای درمان پوست خشک:
لسیتین به دست آمده از آفتابگردان ها یک نرم کننده قوی طبیعی است تا پوست شما را کند. تخمه آفتابگردان محتوای روِغنی زیادی دارد که به صورت طبیعی پوست های خشک، حساس و آسیب دیده را ترمیم می کند.
پیش از این هم در بخش سلامت پوست و مو در نمناک اشاره شد که این روغن به دست آمده از روش های طبیعی و سرد، خواص نرم کننده طبیعی دارد که یک عامل مرطوب کننده بسیار عالی است. استفاده موضعی آن بر روی پوست، رطوبت را در داخل سلول های پوست مسدود می کند و به پوست اجازه می دهد تا برای مدت زمان زیادتری مرطوب بماند.
تخمه آفتابگردان برای مراقبت در مقابل آفتاب:
روغن آفتابگردان نقش دوگانه ای در حفاظت و ترمیم آسیب های فرابنفش بر عهده دارد. بتا کاروتن موجود در عصاره آفتابگردان به صورت خاصی تجزیه چربی های ناشی از اشعه فرابنفش را کاهش می دهد بنابراین پوست را در مقابل آفتاب وادار به حساسیت کمتری می کند.
خواص التیام پوستی:
روغن آفتابگردان پوست های دارای سوزش را التیام می داد. این روغن به شدت برای پوست های معمولی تا خشک مناسب است. خواص غیر آلرژیک و نرم کننده آن، قرمزی را کاهش می دهد. به علت رایحه و عطر و بوی سبک آن، یک حامل روغنی خوبی برای عطر درمانی محسوب می شود.
فواید تخمه آفتابگردان برای مو
مهار کردن موهای ضخیم
آنتی اکسیدان ها و اسید های چرب با یکدیگر برای ترمیم موهای آسیب دیده و ضخیم همکاری می کنند. روغن عصاره آفتابگردان به تثبیت روغن طبیعی مو کمک می کند و از خشکی مو جلوگیری می کند، بنابراین کنترل ضخامت و خشکی مو را تسهیل می کند.
عصاره تخمه آفتابگردان یک حالت دهنده مو:
با عطر و بوی سبک، خواص نرم کننده عصاره آفتابگردان مو را مرطوب و به خوبی حالت می دهد که این موضوع درخشش و زیبایی خاصی به مو می داد و حتی می تواند به عنوان یک حالت دهنده طبیعی یا سرم مو استفاده شود.
تخمه آفتابگردان برای کنترل ریزش مو:
تخمه آفتابگردان حاوی گاما لینولنیک اسید و ویتامین هایی که از نازک شدن و ریزش مو جلوگیری می کند. ویتامین ای از سلامت پوست سر حمایت می کند و به رشد مو کمک می کند.
آنتی اکسیدان ها و ویتامین ای از تضعیف فولیکول های مو جلوگیری می کنند که رشد سریعتر و ضخیم تر مو را افزایش می دهد. اگر شما ریزش مو ناشی از شوره سر را تجربه می کنید، روغن آفتابگردان پوسته پوسته شدن و تحریک پذیری آن را ترمیم می کند.
عوارض جانبی تخمه آفتابگردان:
عوارض جانبی مصرف زیاد تخمه آفتابگردان باعث افزایش وزن، جوش زدن پوست، مشکلات کلیوی و افزایش فشار خون می شود. خوشبختانه بیشتر این عوارض جانبی می تواند از شخص دور باشد به وسیله مصرف مقدار متعادل تخمه آفتابگردان.
منبع : نمناک

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *