خواص شیر نارگیل

۱۶ خاصیت حیرت‌آور شیر نارگیل برای پوست، مو و سلامتی

نارگیل که به‌وفور در آسیای جنوب شرقی رشد می‌کند، به مزه‌ی خوب و فواید متعددی که برای سلامتی بدن دارد شناخته می‌شود. باور بر این است که شیر نارگیل یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های روی زمین است، چون برای سلامتی خواص زیادی دارد. شیر نارگیل شیر نیست، بلکه آب غلیظی است که از گوشت نارگیل به دست می‌آید.

مصرف شیر نارگیل به میزان متوسط می‌تواند فوایدی برای سلامتی بدن داشته باشد. از شیر نارگیل در رسپی‌های متنوع و برای درمان مشکلات و بهبود سلامت پوست و مو استفاده می‌شود. شیر نارگیل به دلیل خواص فراوان و مواد مغذی زیادی که دارد استفاده می‌شود. این نوشیدنی نقش مهمی در حفظ سلامت قلب، کمک به هضم، تقویت سیستم عصبی و دستگاه گوارش و… دارد. برای اینکه بیشتر با خواص شیر نارگیل آشنا شوید، ادامه مطلب را بخوانید.

۱. روی سلامت قلب اثرات مثبتی می‌گذارد

شیر نارگیل نوشیدنی است که چربی زیادی دارد و با این حال به سلامت قلب کمک می‌کند. شیر نارگیل حاوی اسید اوریک بوده که یک نوع اسید چرب با زنجیره‌ی متوسط است و شاید اثرات مثبتی روی سطح سرم لیپید و کلسترول خون داشته باشد‌. در یک مطالعه ۶۰ فرد سالم به مدت ۸ هفته بررسی شدند. این افراد پنج روز در هفته پوره‌ی درست شده با شیر نارگیل خوردند.

محققان سطح کلسترول خون شرکت‌کنندگان را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که سطح کلسترول بد خون (LDL) شرکت‌کنندگان کاهش و میزان کلسترول خوب خونشان (HDL) افزایش پیدا کرد. محققان نتیجه‌گیری کردند که شیر نارگیل روی سطح چربی خون (لیپید) اثر منفی نمی‌گذارد.

۲. به کاهش وزن کمک می‌کند

نارگیل حاوی ۱۲ درصد تری‌گلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط، اسید کاپریک و اسید کاپریلیک است. احتمال اینکه این ترکیبات به‌عنوان چربی ذخیره شوند کم است. این ترکیات به تولید کتون‌ها کمک می‌کنند و باعث احساس سیری می‌شوند که این موضوع در جلوگیری از پرخوری مفید است. این ویژگی به کاهش وزن در بلندمدت کمک می‌کند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۰۳، ۲۴ فرد مبتلا به اضافه وزن به مدت چهار هفته رژیم غذایی غنی از تری‌گلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط و اسیدهای چرب با زنجیره‌ی بلند را دنبال کردند. محققان ترکیب بدن شرکت‌کنندگان را بعد از هفته‌ی چهارم بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که مصرف تری‌گلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط در مقایسه با اسیدهای چرب با زنجیره‌ی بلند منجر به کاهش میزان بافت چربی شد.

محققان این مطالعه عنوان کردند که تری‌گلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط را می‌توان به‌عنوان یک ترکیب مهم برای کمک به پیشگیری از اضافه وزن تلقی کرد. توجه کنید که هیچ مطالعه‌ای اثرات شیر نارگیل روی وزن و سوخت‌وساز را به‌طور مستقیم بررسی نکرده است‌. بنابراین قبل از اظهار نظر قطعی در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز است.

۳. به کنترل دیابت کمک می‌کند

نشان داده شده که روغن نارگیل بکر که از شیر نارگیل تهیه می‌شود، سطح گلوکز خون را به‌طرز مثبتی تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ترکیب خواص آنتی‌اکسیدانی دارد که ترشح انسولین را در بدن بهبود می‌بخشند.

یک مطالعه‌ی دیگر در تایلند اثرات روغن نارگیل را روی دیابت بررسی کرد. این مطالعه عنوان کرد که روغن نارگیل خالص اثربخشی واکنش‌ سلولی به انسولین را بهبود می‌بخشد، سطح قند خون را کاهش می‌دهد، متابولیسم را تحریک می‌کند و شاخص گلیسمی غذا را کاهش می‌دهد که همگی در کنترل دیابت مفید هستند.

 

۴. ممکن است به مدیریت آلزایمر کمک کند

یکی دیگر از خواص شیر نارگیل، مدیریت آلزایمر است. شیر نارگیل حاوی مقدار خوبی تری‌گلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط است. این نوع از تری‌گلیسیریدها به‌آسانی جذب کبد شده و به کتون تبدیل می‌شوند. کتون‌ها منبع جایگزین انرژی برای مغز به شمار می‌روند و می‌توانند برای افراد مبتلا به آلزایمر یا افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، اثرگذار باشند.

 

۵. خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی دارد

چندین مطالعه روی نارگیل و محصولات آن اثرات آن‌ها بر التهاب و میکروب‌ها را بررسی کردند. این مطالعات نشان دادند که روغن نارگیل بکر که نوع خالص روغن خارج شده از شیر نارگیل است، غنی از تری‌گلیسیریدهای با زنجیره‌ی متوسط و اسید اوریک است و به همین دلیل خواص ضدالتهابی، ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی عالی دارد. مطالعه‌ی انجام شده‌ی دیگر در تایلند اثرات روغن نارگیل بکر را بررسی کرد. نتایج این مطالعه عنوان کرد که این روغن حاوی خواص ضدالتهابی و ضددرد است.

 

۶. ممکن است از زخم‌ها جلوگیری کند

اگر از زخم معده رنج می‌برید، لازم است بدانید که نوشیدن شیر نارگیل می‌تواند در پیشگیری و کاهش قابل‌توجه زخم‌ها مفید باشد. شیر نارگیل دارای خواص ضدزخم و ضدباکتریایی است که با باکتری‌های ایجادکننده‌ی زخم‌ها مبارزه می‌کنند. نوشیدن یک لیوان شیر نارگیل دست‌کم یک بار در هفته می‌تواند اثرات مثبتی روی زخم معده داشته باشد.

 

مطالعه‌ی انجام شده در هند به بررسی اثرات یک نوع کرم گیاهی روی بیماران دیابتی مبتلا به زخم پای دیابتی پرداخت. ترکیب اصلی این کرم شیر نارگیل بود. محققان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی شیر نارگیل و بعضی دیگر از ترکیبات موجود در این کرم به‌طرز قابل‌توجهی در درمان زخم‌ها تأثیرگذار بودند.

 

۷. ممکن است به تقویت سلامت غده‌ی پروستات کمک کند

تقویت سلامت غده‌ی پروستات یکی دیگر از خواص شیر نارگیل محسوب می‌شود. شیر نارگیل منبع عالی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. یکی از این مواد معدنی زینک یا همان روی است که به حفظ سلامت غده‌ی پروستات کمک می‌کند و احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. غده‌ی پروستات خودش حاوی مقدار زیادی روی در بافت‌های نرم خود است، با این حال نوشیدن شیر نارگیل به تجدید ذخایر زینک کمک می‌کند.

 

خواص شیر نارگیل برای پوست

شیر نارگیل یک گزینه‌ی به‌شدت سالم برای پوست محسوب می‌شود. اگر از این نوشیدنی به‌طور منظم روی پوست خود استفاده کنید، پوستتان درخشان می‌شود. شیر نارگیل تعدادی از مشکلات پوستی را هم درمان می‌کند. در ادامه خواص شیر نارگیل برای پوست را نام برده‌ایم.

 

۸. پوست را مرطوب می‌کند

مدت زیادی است که افراد برای مرطوب کردن پوست خود، شیر نارگیل را به آب وان اضافه می‌کنند. شیر پوست را مرطوب، نرم و لطیف می‌کند. وقت آن است که از شیر نارگیل برای بهبود سلامت پوست خود استفاده کنید. مرطوب شدن پوست تنها خاصیت استفاده‌ی موضعی از شیر نارگیل روی پوست نیست.

 

از دیگر خواص شیر نارگیل برای پوست می‌توانیم به مبارزه با خشکی، خارش، تورم و قرمزی، تسکین پوست و کمک به سلامت و درخشندگی پوست اشاره کنیم. یک فنجان شیر نارگیل، نصف فنجان گلاب و یک فنجان گلبرگ رز را به آب گرم وان اضافه کنید و در آن دراز بکشید. این کار را به‌طور مرتب انجام دهید تا شاهد اثرات شگفت‌انگیز آن روی پوست خود باشید.

 

۹. آفتاب‌سوختگی را درمان می‌کند

درمان آفتاب‌سوختگی از خواص شیر نارگیل

مالیدن شیر نارگیل روی نواحی از پوست که دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اند، به بهبود این عارضه کمک می‌کند. علت این موضوع دارا بودن خواص ضدالتهابی است. چربی‌های موجود در شیر نارگیل درد، قرمزی و تورم ناشی از آفتاب‌سوختگی را کاهش می‌دهند. می‌توانید یک لایه‌ی نازک از شیر نارگیل را شب قبل از اینکه بخوابید روی نواحی مدنظر بمالید و صبح روز بعد آن را بشویید تا بهترین نتایج را بگیرید.

 

۱۰. از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند

اگر دوست دارید پوستتان جوان و شاداب شود، از شیر نارگیل استفاده کنید. شیر سرشار از ویتامین ث و مس است که به حفظ قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند و ظاهر و سلامت پوست را بهبود می‌بخشند. چند قطره شیر نارگیل را با شش تا هفت عدد بادام بدون پوست مخلوط کنید تا یک خمیر نرم به دست بیاید.

 

خمیر ایجاد شده را روی پوست خود قرار دهید و بگذارید به مدت تقریبا ۱۵ دقیقه بماند. سپس صورت خود را با آب خنک بشویید. از این ماسک فوق‌العاده دو تا سه بار در روز استفاده کنید تا سلامت پوستتان بهبود پیدا کند و علائم پیری به‌طرز چشمگیری کاهش پیدا کنند‌.

 

۱۱. بیماری‌های پوستی را درمان می‌کند

استفاده از شیر نارگیل روی پوست می‌تواند در کاهش و پیشگیری از جوش اثرگذار باشد. خواص ضدمیکروبی شیر از جوش جلوگیری می‌کند و چربی‌های موجود در این نوشیدنی هم از مسدود شدن منافذ جلوگیری می‌کنند.

 

۱۲. یک آرایش‌ پاک‌کن خوب است

به جای استفاده از آرایش ‌پاک‌کن‌های گران‌قیمت، از شیر نارگیل استفاده کنید. دو قاشق غذاخوری از روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری شیر نارگیل مخلوط کنید. پنبه را در مخلوط بزنید و با آن آرایش خود را پاک کنید. با این کار نه تنها آرایشتان پاک می‌شود، بلکه پوستتان هم به‌طور عمیق تغذیه می‌شود.

 

۱۳. پوست را لایه‌برداری می‌کند

لایه‌برداری پوست از دیگر خواص شیر نارگیل محسوب می‌شود. شیر نارگیل یکی از بهترین و طبیعی‌ترین ترکیبات برای لایه‌برداری پوست است. می‌توانید با پودر جو دوسر و شیر نارگیل یک خمیر درست کرده و از آن دو بار در هفته به‌عنوان اسکراب استفاده کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

 

خواص شیر نارگیل برای مو

می‌توانید به‌طور منظم از شیر نارگیل روی موهای خود استفاده کرده و با این کار به نرم و درخشان شدن موهایتان کمک کنید. خواص شیر نارگیل برای مو به شرح زیر است.

 

۱۴. به رشد مو کمک می‌کند

شیر نارگیل حاوی مواد مغذی ضروری فراوانی است که فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کنند و رشد مو را افزایش می‌دهند. تمام کاری که باید بکنید، ماساژ دادن شیر نارگیل روی موها است. بعد از ماساژ دادن اجازه دهید شیر نارگیل به مدت تقریبا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی موهایتان بماند. سپس مثل همیشه موهای خود را با شامپو بشویید.

 

۱۵‌. موهای خشک و آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند

شیر نارگیل مو را مرطوب و تغذیه می‌کند. زمانی که از شیر نارگیل به‌طور منظم روی موهای خود استفاده شود، درخشندگی از دست رفته‌ی موهایتان برمی‌گردد. شیر نارگیل خارش کف سر و شوره را هم درمان می‌کند. شیر نارگیل شیرین نشده را طی شب در یخچال قرار دهید تا کمی سفت شود. صبح روز بعد آن را روی موهایتان بمالید. از ریشه شروع کنید و به سمت نوک مو بروید. اجازه دهید شیر نارگیل به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی موها بماند. سپس موهایتان را طبق روال عادی با شامپو بشویید.

 

۱۶. یک نرم‌کننده‌ی طبیعی است

نرم کردن مو و باز کردن گره‌های مو از دیگر خواص شیر نارگیل به شمار می‌روند. شیر نارگیل به‌عنوان نرم‌کننده‌ی عالی مو عمل کرده و مو را نرم‌تر، ضخیم‌تر و بلندتر می‌کند. اگر موهایتان گره خورده‌اند، مقدار کمی از شیر نارگیل را روی موهای خود بمالید و سپس موهایتان را شانه بزنید‌. این کار باعث باز شدن سریع گره‌های مو می‌شود. برای حجم دادن به موها هم می‌توانید از شیر نارگیل استفاده کنید.

منبع : دیجی کالا مگ

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *