خواص درمانی گل ساعتی

گل ساعتی یک کلمه بسیار گسترده است که در منابع مختلف بیش از ۴۰۰ گونه متنوع از جنس پاسیفلورا استفاده شده است همچنین با نامهای مای پاپ، انگور شور و انگور آلویی شناخته می شود. این گیاه چند ساله به گلهای به شدت روشن آبی سفید، میوه خشخاش مانند و برگ های همیشه سبز شناخته می شود. این گیاه بومی آمریکای شمالی است و به صورت طبیعی در بسیاری از ایالتهای جنوبی رشد می کند اما بسیار دشوار است که آن را در باغچه ها و مزارع مناطق و کشور های دیگر رشد داد. این موضوع اثبات شده است که اگر گل ساعتی با دیگر گیاهان آرام بخش مانند بابونه آلمانی و سنبل الطیب ترکیب گردد، ترکیبی بسیار قوی به وجود خواهد آمد. مکمل های گیاهی متنوع به صورت طبیعی گل ساعتی برای ایجاد آرامش به کار می روند. تمامی قسمت های مختلف گیاه مانند برگ ها و میوه ها و گل ها بدون اینکه آسیبی بزند خورده شود.

فواید گل ساعتی و خواص آن برای درمان و زیبایی

اضطراب و افسردگی

اگر افسردگی به یائسگی مربوط باشد، گل ساعتی می تواند موثرترین گیاه دارویی باشد. این گیاه همچنین می تواند علائم ناشی از یائسگی مانند گرگرفتگی و عرق شبانه را تسکین دهد. آلکالوئیدهای موجود در گل ساعتی مانند کریسین و بنزوفلاون می توانند گابا (گاما آمینو بوتریک اسید) در مغز را افزایش دهند. گابا یکی از مهار کننده های ناقل های عصبی است که مغز از آن برای ممانعت از هیجان بیش از حد و دستیابی به تعادل استفاده می کند. این ماده شیمیایی همچنین با وادار کردن سلول های مغز فعالیت افسردگی را کاهش می دهد.

گل ساعتی برای بی خوابی:

گل ساعتی یک گیاه داروی ضد اضطراب و آرام بخش ملایم است که می تواند کودکان را وادار به یک خواب خوب در شب کند. یک مطالعه تخصصی از داوطلبان مبتلا به مشکل خواب، خواست تا قبل از به رختخواب رفتن یک فنجان از دمنوش گل ساعتی بنوشند همه آنها گزارش دادند که خوابشان به طور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرده است. افزایش گابا در مغز می تواند اضطراب مرتبط با بی خوابی را کاهش دهد. همچنین در بخش سلامت نمناک و در بحث بررسی خواص گل ساعتی گفته ایم گل ساعتی به عنوان یک شل کننده عضلات شناخته شده است که با رفع تنش می تواند افراد را به یک خواب راحت وادار کنند.

آنتی اکسیدان و ضد التهاب:

گل ساعتی با توجه به وجود ترکیبات مختلف آنتی اکسیدانی شناخته شده است مانند ویتکسین، کوسرتین، روتین و لوتئولین. گل ساعتی همچنین حاوی آلکالوئیدها، اسیدهای چرب، صمغ، مالتول، قند و انواعی از روغن فرار است. یکی از این ترکیبات بخصوص کوسرتین که مطالعه گسترده ای درباره آن انجام شده است بطور موثری بدن را در مقابل آسیب های رادیکال های آزاد حفظ می کند و آنزیم های مختلفی که باعث التهاب می شود را مهار میکند. این ترکیبات همچنین سیستم عصبی را آرام می کنند و همچنین به اعصاب کمک می کند تا پیام درد را دریافت نکنند.

فشار خون پایین با گل ساعتی:

مطالعات نشان داده اند استفاده از عصاره گل ساعتی می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. اخیراً یافته شده است که استفاده از یک فنجان دمنوش گل ساعتی به صورت روزانه می تواند به تعدیل فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند. این نکته حائز اهمیت است برای افرادی که از داروهای مرتبط با فشارخون استفاده می کنند، که همزمان با استفاده از این داروها گل ساعتی را ننوشن زیرا فشار خون را به طور خیلی خطرناکی پایین می آورد.

گل ساعتی برای کاهش علائم یائسگی:

درمان های هورمونی دارو محور بیش از آنکه فایده داشته باشند مضرات دارند و بر همین اساس سطح هورمون های زنانه به شکل خطرناکی دستکاری می شود. به علت عوارض جانبی خطرناک مرتبط با این روش درمان تهاجمی، بیشتر زنان برای خلاص شدن از این علائم به گل ساعتی روی آورده اند. چرا که علاوه بر هشدار به سیستم طبیعی بدن، گل ساعتی عملکردهای مناسب بدن را بهبود می دهد.

عکس علائم بیش فعالی:

توجه داشته باشید که اختلال بیش فعالی به عنوان یک نگرانی در حال افزایش بین کودکان و نوجوانان در سالهای اخیر به اثبات رسیده است. داروهای مرسوم در حالی که مقداری روی علائم اختلال بیش فعالی موثر هستند، اغلب باعث مشکلات بیشتر شده و عوارض جانبی آن از فواید آن بیشتر بوده است اخیراً استفاده از گل ساعتی به صورت رایج تری یک راهکار طبیعی برای این اختلالات رفتاری رواج پیدا کرده است.

گل ساعتی برای کاهش انسولین:

پوست میوه گل ساعتی زرد می تواند به کاهش مقاومت انسولین در افراد مبتلا به دیابت درجه دو کمک کند. نتایج یک مطالعه واکنش مناسبی را به میوه گل ساعتی به عنوان یک جایگزین مکمل برای روش های مرسوم کنترل قند خون نشان داد.

گل ساعتی برای از بین بردن علائم ترک مواد مخدر:

استفاده های پشت سر هم از گل ساعتی می تواند در افزایش تسهیل علائم ترک مواد مخدر کمک کننده باشد. علائمی مانند تحریک پذیری بیخوابی و رفتار دمدمی مزاج

گل ساعتی برای سرفه:

سرفه کردن های غیر قابل کنترل ممکن است مانع از تنفس عادی شود. در یک آزمایش بالینی درمان با ۵۰۰ میلی گرماز عصاره گل ساعتی، مانع سرفه و به تنفس عادی کمک کرد. بالینی بالا با گل ساعتی بسیارامیدوار کننده بود.

حمله ناگهانی:

کاهش مدت و شدت حمله ناگهانی

افزایش تاثیرات گابا در محافظت از مغز

حفظ سطح نرمال سروتونین و نورآدرنالین

کاهش افسردگی بعد از حمله ناگهانی و مرگ و میر

ویتِکسین این موجود در گل ساعتی لایه های مغز را مستحکم کرد و التهاب را در موش ها متوقف کرد. در نتیجه این موارد ریسک ابتلا به ناگهانی را قطع می کنند. کریسین موجود در گل ساعتی از موش ها در مقابل حمله ناگهانی محافظت کرد عضلات آنها را شل کرد.

گل ساعتی برای بیماری های پارکینسون و آلزایمر:

آثار مفید گل ساعتی بر روی مغز در اینجا به پایان نمیرسد. در موش های آزمایشگاهی آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد متوقف شد و شناخت و حرکت این حیوانات بهبود یافت. ویتکسین و آپیژنین که هر دو در گل ساعتی فراوان هستند، مقاومت قوی در مقابل پارکینسون و آلزایمر را از خود نشان دادند.

اثرات ضد سرطانی گل ساعتی:

ویتکسین و آپیژنین موجود در گل ساعتی اثرات قوی ضد سرطان دارند. در مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شد نشان داده شد که از رشد سرطان های که در این بخش فوق العاده سلامت نمناک گفته ایم جلوگیری به عمل آمد:

سرطان کبد، سرطان روده بزرگ، سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان تخمدان و سرطان معده.

آزمایشات سلولهای توانایی ویتکسین جهت از بین بردن سلول های سرطانی سینه و روده بزرگ را نشان داد. این ماده همچنین توانست اثرات شیمی درمانی را افزایش دهد. کریسین نیز همچنین می تواند انواع مختلفی از سلول های سرطانی را کشته و از گسترش آن جلوگیری کند.

گل ساعتی برای بیماری های قلبی عروقی:

ویتکسین و آپیژنین و کریسین در آزمایشات حیوانات آسیب های قلبی را کاهش دادند و از آسیب سلول ها جلوگیری کردند.

افزایش آنزیم های آنتی اکسیدان

مسدود کردن مولکول های التهاب آور

محافظت از سلولهای قلبی در مقابل مرگ

در لوله های آزمایش مشخص شد که ویتکسین از تصلب شرائین قلب ممانعت می کند. همچنین ایزوویتکسین می تواند تولید نیتریک اکسید را تحریک کند که این ماده می تواند.

فواید گل ساعتی برای آسم:

در یک خوکچه هندی مبتلا به آسم، عصاره گل ساعتی ریسک حملات آسمی را از بین برد. ویتکسین، ایزوویتکسین و کریسین در گل ساعتی ممکن است آسم را از بین برده و از شش ها محافظت کنند. در مطالعاتی بر روی موش ها توانستند مولکول های التهاب زا را در شش ها مسدود کنند.

جلوگیری از آسیب های اکسایشی و مرگ سلول ها

کاهش سطح IgE در واکنش های آلرژی

قطع تولید مخاط و ورم

درد

عصاره گل ساعتی درد ناشی از زخم ها و ضعف های عملکرد عصبی را بهبود دادند.

عوارض جانبی گل ساعتی:

گل ساعتی در تمام آزمایشات بالینی ایمن بود و باعث عوارض جانبی خاصی نشد.

بعضی افراد می گویند که شاید این موارد اتفاق بیفتد

خواب آلودگی

سرگیجه

گیجی

حالت تهوع

کارشناسان مصرف گل ساعتی را برای کودکان ۳ تا ۱۲ سال توصیه نمیکنند و زنان باردار نیز باید از مصرف گل ساعتی اجتناب کنند.

تداخلات دارویی گل ساعتی:

گل ساعتی تاثیر قوی بر مغز دارد و ممکن است با داروهای اعصاب و روان تداخل داشته باشد. همچنین گل ساعتی ممکن است تداخلات خطرناکی با داروهای ضد افسردگی داشته باشد. با توجه به پتانسیل کاهش گلوکز گل ساعتی، ممکن است اثرات داروهای ضد دیابتی را افزایش دهد.

شما همواره باید قبل از مصرف هر دارویی به همراه گل ساعتی با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

نحوه درست کردن دم نوش گل ساعتی

اگر کیسه های دمنوشی دارید، صرفا یک کیسه از آن را در ۱۵۰ میلی لیتر آب داغ برای ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کنید. و اگر خشک شده این گیاه را دارید صرفا ۲ گرم از آن را در همان میزان آب دم کنید.

منبع :  نمناک

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *