خواص سیر

۱- خواص درمانی دارد

اسناد زیادی از تمدن‌ها بزرگی چون تمدن‌های بابل، مصر، روم، یونان و چین باستان به جا مانده است که فواید بی‌شمار این سبزی پرخاصیت را ثبت کرده‌اند.‌این خواص به خاطر ترکیبات سولفوری است هنگام له شدن یا خرد کردن و جویدن سیر آزاد می‌شوند. این ترکیب آلیسین نام دارد. پس برای بهره بردن از خواص سیر آن را به صورت خام بجوید تا آلیسین موجود در آن وارد بدن شود.

۲- مواد مغذی فراوان اما کالری کمی دارد

یک حبه سیر می‌تواند حاوی منگنز، ویتامین ب۶، ویتامین سی، فسفر، ویتامین ب۱، آهن، و پتاسیم باشد. با این حال ۲۸ گرم سیر‌ تنها ۴۲ کالری دارد. پس می‌توانید بدون نگرانی آن را به غذاهای مختلف اضافه کنید.

۳-  در برابر سرماخوردگی از ما محافظت می‌کند

در فصل‌های آنفلوآنزا و سرماخوردگی، بسیاری افراد از بیماری‌های ایجاد شده توسط باکتری‌ها رنج می‌برند. گفته می‌شود افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند، بیش‌تر مستعد ابتلا به بیماری هستند. و به گفته‌ی بسیاری مصرف سیر‌ می‌تواند عملکرد محافظتی سیستم ایمنی را تقویت کند. مطالعه‌ای نشان داد مصرف روزانه‌ی این سبزی پرخاصیت ابتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی را تا ۶۳٪ کاهش می‌دهد. بنابراین اگر مستعد ابتلا به بیماری هستید، اضافه کردن سیر‌ به رژیم غذایی‌تان می‌تواند مفید باشد.

۴- خطر فشار خون بالا را کاهش می‌دهد

چینی ها قرن هاست که برای پائین آوردن فشار خون از سیر‌ استفاده می کنند.

هر ساله افراد زیادی به خاطر بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته و حمله قلبی جان خود را از دست می‌دهند و فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی ایجاد این بیماری‌ها است. مصرف این سبزی پرخاصیت فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا، به شدت کاهش می‌دهدمطالعه‌ای نشان داد مصرف ۶۰۰- ‍۱۵۰۰ میلی‌گرم عصاره سیر می‌تواند فشار خون را برای یک دوره‌ی ۲۴ هفته‌ای کنترل کند. مطالعات نشان می‌دهد عصاره یا مکمل سیر به اندازه‌ی آتنولول موثر است، دارویی که فشار خون بالا را درمان می‌کند. افرادی که به پرفشاری خون مبتلا هستند می‌توانند پس از مشورت با پزشک‌شان این سبزی پرخاصیت  را به رژیم غذایی روزانه‌شان اضافه کنند.

۵- سطح کلسترول پایین‌تر

همه می‌دانیم که پیروی از یک رژیم مملو از کلسترول ما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می‌دهد. سطح کلسترول بالا یکی از محرک‌های اصلی ایجاد بیماری‌های قلبی است. یکی از راه‌های کاهش سطح کلسترول مصرف سیر‌ است. گفته می‌شود مصرف روزانه‌ی مکمل سیر‌ کلسترول اچ دی ال و کلسترول ال‌دی‌ال را تا ۱۵٪ کاهش می‌دهد. این سبزی پرخاصیت تنها کلسترول ال‌دی‌ال (بد) را کاهش می‌دهد و بر سطح کلسترول اچ‌دی‌ال (خوب) تاثیری ندارد.

پس مصرف سیر‌ مقدار کلسترول خون را پائین می آورد . یعنی مقدار LDH را کاهش می دهد. مقدار مصرف آن برای این منظور ۳۰ گرم در روز است . جالب است که با مصرف این سبزی پرخاصیت در چند ماه اول مقدار کلسترول ممکن است بالا رود و این بدین علت است که کلسترول از داخل نسوج خارج شده و داخل خون می شود که از آنجا دفع گردد بعد از اینکه کلسترول بحالت نرمال رسید باید برای نگهداری آن روزی نصف سیر‌ خام مصرف کرد .

۶- از پیشرفت زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می‌کند

زوال عقل و آلزایمر مشکلات ذهنی مرتبط با فراموشی هستند. سالمندان در برابر این بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر هستند. وقتی پیر می‌شوید، فراموشی امری عادی است. اما در موارد شدیدتر، فراموشی بر فعالیت‌های روزانه تاثیر منفی می‌گذارد. در برخی مراحل زوال عقل و آلزایمر فقط می‌توان از پیشرفت آنها جلوگیری کرد.

بهترین کار آن است که با سالم غذا خوردن، ورزش منظم، و دوری از استرس، از ایجاد این بیماری‌ها جلوگیری کنید. در این موارد مصرف خوراکی‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان توصیه می‌شود. یکی از این خوراکی‌ها سیر‌ است. می‌توانید به هرکدام از خوراکی‌ها یا سالادهایتان یک حبه سیر اضافه کنید. اما برای کسب نتایج بهتر، باید مقدار بیش‌تری از این سبزی پرخاصیت مصرف کنید زیرا آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان بدن را افزایش می‌دهد.

۷-  به طول عمرتان می‌افزاید

ممکن است غیرواقعی به نظر برسد اما مطالعات علمی نشان می‌دهد سیر‌ فواید بسیاری برای کاهش فشار خون و بیماری‌های عفونی دارد که از عوامل اصلی مرگ و میر هستند. هم چنین افراد پیر یا مبتلا به اختلال سیستم ایمنی هم می‌توانند از خواص آن بهره‌مند شوند.

۸- عملکرد ورزشی را تقویت می‌کند

ورزشکارانی که باید ورزش‌های به شدت دشوار انجام دهند، باید سیر‌ را به رژیم روزانه‌شان اضافه کنید. سیر‌ یکی از قوی‌ترین موادی است که می‌تواند عملکرد ورزشی را به طرز چشم‌گیری ارتقا دهد. این سبزی پرخاصیت نه تنها امروزه توسط ورزشکاران مصرف می‌شود، بلکه در فرهنگ‌های باستان توسط کارگران استفاده می‌شد تا خستگی‌شان را کاسته و ظرفیت کاری‌شان را افزایش دهد.

در یونان باستان، به ورزشکاران المپیک مکمل این سبزی پرخاصیت می‌دادند. مطالعات بسیاری از این امر پشتیبانی می‌کنند. بیماران قلبی پس از ۶ هفته مصرف روغن سیر، کاهش چشم‌گیر ضربان قلب و بهبود ظرفیت ورزشی را تجربه کردند.

۹- رادیکال های آزاد و فلزات سنگین را از بدن دفع می‌کند

رادیکال‌های آزاد و فلزات سنگین ممکن است به روش‌های مختلف در بدن جمع شوند و باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌ها شوند. فلزات سنگین می‌توانند منجر به آسیب اندام‌ها شوند و رادیکال‌های آزاد نیز سبب آسیب اکسیداتیو می‌شوند. ترکیبات سولفوری موجود در سیر‌ هنگام جویده شدن یا خرد شدن رها گشته و می‌توانند به سم زدایی بدن کمک کنند. کارکنانی که مجبورند در کارخانه‌های ساخت باتری خودرو کار کنند، به خاطر کار روزانه با سرب تا حد زیادی در معرض خطر ابتلا به مسمومیت فلزات سنگین قرار دارند. بررسی انجام شده بر روی یکی از این کارکنان نشان داد مصرف روزانه‌ی سیر‌ یا مکمل آن سطح تجمع سرب را در خون تا ۱۹٪ کاهش داد. هم‌چنین می‌تواند علائم مرتبط با مسمومیت فلزات سنگین را، از جمله سردرد و فشار خون را هم کاهش دهد.

۱۰- تقویت سلامت استخوان ها

برخی مطالعات انجام شده بر روی جوندگان نشان می‌دهد مصرف سیر می‌تواند با افزایش سطح استروژن در جوندگان ماده، از تحلیل استخوان‌ها جلوگیری کند.

هم‌چنین مطالعه‌ای نشان داده است مصرف روزانه‌ مقدار زیادی عصاره سیر یا ۲ گرم سیر‌ خام، به طرز چشم‌گیری از شدت کمبود استروژن در زنان یائسه جلوگیری می‌کند.

خوراکی‌هایی نظیر سیر‌ یا پیاز در درمان پوکی استخوان موثر است.

۱۱- کنترل سطح قند خون

قند خون بالا می‌تواند منجر به بیماری‌های جدیی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت شود. از آن‌جایی که درمان بیماری دیابت بسیار دشوار و مستلزم رعایت یک رژیم سخت است، بهتر از از همان ابتدا پیشگیری کرد. مصرف مداوم سیر‌ ترشح انسولین را افزایش داده و سطح قند خون را کنترل می‌کند، به ویژه وقتی دیابت را تجربه می‌کنید. افرادی که قند خون بالایی دارند باید سیر‌ را در رژیم روزانه‌شان بگنجانند یا مکمل سیر‌ مصرف کنند.

۱۲- جلوگیری از سرطان های خاص

برخی مطالعات ارتباط مستقیم بین افزایش مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های خاصی چون سرطان کولون، معده، پانکراس، مری، و سینه را نشان داده است. یک مطالعه‌ی جمعیتی نشان داد مصرف بیش‌تر سیر خام یا پخته می‌تواند خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را کاهش دهد.

خواص ضدباکتریایی سیر‌ آن را قادر می‌سازد از تشکیل و فعال شدن مواد سرطان‌سازا جلوگیری کند، تکثیر سلول سرطانی را کاهش دهد، بازسازی دی‌ان‌ای را ارتقا دهد و سبب مرگ سلول سرطانی شود. هم‌چنین برخی مطالعات نشان داده است که دی‌آلیل‌سولفید موجود در سیر می‌تواند از انتقال PhIP به مواد سرطان‌زا جلوگیری کند. PhIP ترکیبی است که خطر سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

حتی انجمن ملی سرطان امریکا هم سیر‌ و برخی دیگری از سبزیجات را ضدسرطان می‌داند. طبق گفته‌ی سازمان جهانی غذا، هر فرد بزرگسال می‌تواند ۲ الی ۵ حبه سیر خام، ۲ الی ۵ میلی‌گرم روغن سیر، ۰.۴ الی ۱.۲ میلی‌گرم پودر سیر، یا ۳۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌گرم عصاره سیر مصرف کند.

به طور خلاصه خوردن سیر‌ سلولهای سرطانی را از بین می برد مثلا خوردن سیر‌‌ از سرطان جهاز هاضمه جلوگیری می کند .

۱۳- با کم خونی و کمبود آهن مبارزه می‌کند

علارغم این واقعیت که امریکا کشوری با استانداردهای بالای زندگی است، اما بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت آن به خاطر رژیم غذایی ناسالم، مصرف چربی، و کمبود پروتئین از کم‌خونی رنج می‌برند. بیش‌تر افراد می‌دانند کمبود آهن در جریان خون از دلایل کم‌خونی است. اما در واقع کم‌خونی ناشی از کمبود هموگلوبین گلبول‌های قرمز است که توانایی خون برای انتقال اکسیژن به سلول‌ها و خروج دی‌اکسید‌کربن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم کم‌خونی شامل خستگی، ضعف، تنگی نفس، سرگیجه و غش، تپش قلب، رنگ‌پریدگی، قاعدگی طولانی، و دشواری در تمرکز است. یکی از خوراکی‌های موثر برای کمبود آهن و کم‌خونی، سیر‌ است. به شدت توصیه می‌شود افراد مبتلا به کم‌خونی آن را به رژیم غذایی‌شان اضافه کنند. مصرف سیر به هر شکلی، می‌تواند به جذب آهن کمک کند. زیرا سیر‌ دارای دی‌آلیل‌سولفید است که تولید فروپورتین، پروتئین مسئول جذب و تولید آهن، را افزایش می‌دهد.

۱۴- درمان دندان درد

باورش سخت است که این سبزی پرخاصیت  بتواند در درمان دندان‌دردهای شدید و آبسه موثر باشد. قرن‌ها است سیر‌ به‌خاطر خواص ضدعفونی‌کننده‌ی قوی‌اش شناخته می‌شود و از سال ۲۰۰۰ پیش از میلاد در چین باستان برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. آلیسین، ترکیبی است که مسئول خواص ضدعفونی‌کننده، ضدباکتری، ضدویروسی و خواص درمانی قوی آن است.

هم‌چنین اگر از جراحت یا خارش رنج می‌برید، استعمال موضعی سیر‌ روی ناحیه‌ی موردنظر می‌تواند باعث تسکین آن شود. این سبزی پرخاصیت یک ضدعفونی‌کننده قوی است، بنابراین اگر دندان‌درد دارید یا دندان‌تان آبسه کرده است، می‌توانید با استفاده از حبه‌های سیر‌ روی ناحیه‌ی عفونی درد آن را کاهش دهید.

برای درمان دندان‌درد می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

روش ۱: سیر و نمک

یک حبه سیر‌ را له کنید تا خمیر شود

کمی نمک به آن اضافه کنید

این ترکیب را روی دندان موردنظر استفاده کنید

بگذارید چند دقیقه بماند

دهان‌تان را با آب نمک گرم بشویید

روش ۲: سیر و کره‌ی بادام زمینی

دو یا سه حبه سیر‌ را له کنید

یک قاشق کره‌ی بادام زمینی به آن اضافه کنید

خمیر را روی دندان موردنظر استفاده کنید

بگذارید چند دقیقه بماند

دهان‌تان را با آب گرم بشویید

روش ۳: پودر سیر

اگر به سیر‌ تازه در دسترسی ندارید، می‌توانید پودر سیر‌ بخرید و استفاده کنید. فقط کافی است یک یک گوش پاک‌کن را در پودر سیر بغلتانید و روی دندان موردنظر ضربه بزنید. سپس آن را با آب گرم بشویید. روزی چندبار این کار را تکرار کنید.

هم چنین سیر‌ را با زیره بپزید برای تقویت دندان مفید است و مالیدن سیر‌ پخته به دندان ، درد دندان را تسکین می دهد

۱۵- به کاهش وزن کمک می‌کند

همانطور که پیش‌تر گفتم سیر سرشار از مواد مغذی است اما کالری کمی دارد. اضافه کردن سیر‌ به رژیم روزانه نه تنها باعث چاقی نمی‌شود، بلکه به کاهش وزن هم کمک می‌کند. به تازگی مطالعه‌ای در کره‌ی جنوبی انجام شد تا فواید سیر از جمله برای کنترل وزن و کاهش آن را تعیین کند. در این مطالعه محققان به تعدادی موش وعده‌های غذایی زیادی دادند تا چاق شود و پس از ۸ هفته، این موش‌های چاق به مدت ۷ هفته ۲ الی ۵ درصد مکمل سیر دریافت کردند. این مطالعه کاهش وزن چشم‌گیر و کاهش چربی بدن موش‌ها را نشان داد.

بنابراین، افراد چاق باید مستقیما سیر‌ خام بخورند یا آن را به رژیم غذایی روزانه‌شان اضافه کنند. برای آن‌که بیش‌ترین بهره را از آن ببرید، سیر‌ را له کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه در دمای اتاق بماند. سپس آن را بپزید. با این کار ۷۰ درصد از ترکیبات طبیعی سیر‌ حفظ می‌شود. اگر واقعا مایلید برای کاهش وزن از از سیر‌ استفاده کنید، من شدیدا سیرسیاه را توصیه می‌کنم. سیر‌ سیاه در واقع سیری است که یک ماه تحت حرارت بالا کهنه و تخمیر شده است. بنابراین، سیر سیاه هیچ ماده نگهدارنده یا افزودنی ندارد. این سیر‌ طعم شیرینی به غذا می‌دهد. هم‌چنین انتی‌اکسیدان‌های آن دوبرابر سیر‌ خام است.

۱۶- عفونت های پوستی را درمان می‌کند

از آن‌جایی که سیر‌ دارای خواص ضدباکتری و ویروس است، می‌تواند درمان خانگی موثری برای عفونت‌های پوستی باشد. زیرا ماده شیمیایی آجوئن که در سیر پیدا می‌شود، می‌تواند به درمان عفونت‌های پوستی مانند پای ورزشکاران یا درماتوفیتوز کمک کند. روش درمان عفونت‌های پوستی با سیر‌ به این صورت است:

حبه‌های سیر‌ سیر‌ را له کنید و آب‌شان را بگیرید

آب سیر را روی نواحی عفونی استفاده کنید

بگذارید ۱۵ الی ۲۰ ذقیقه بماند

آن را با آب تمیز بشویید

اگر می‌خواهید نتایج رضایتبخش و قابل توجهی بگیرید، این درمان را روزی دوبار تکرار کنید.

۱۷- سیر از تشکیل لخته‌ی خونی جلوگیری می‌کند

سیر‌ ضد لخته شدن خون است . آجوئن موجود در سیر‌ حاوی خواص ضدلخته شدن است؛ بنابراین، به جلوگیری از لخته شدن در بدن‌تان کمک می‌کند. علارغم این واقعیت که سیر‌ در جلوگیری از بیماری‌های قلبی، سکته، و دیگر اختلالات مرتبط با لخته شدن خون موثر است، باید در مصرف آن احتیاط کنید. قبل یا بعد از یک جراحی، نباید سیر‌ مصرف کنید زیرا خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.

برای جلوگیری از لخته شدن خون فقط یک حبه سیر‌ را له کنید و با شکم خالی بخورید.

سیر‌ هم چنین خون را رقیق می کند.

۱۸- حساسیت را درمان می‌کند

حساسیت توسط مواد حساسیت‌زایی چون گرده گل، شوره‌ی حیوانات خانگی، کپک، خاک و حتی غذا ایجاد می‌شود. این مواد به عنوان رادیکال‌های آزادی شناخته می‌شوند که باعث اختلال سیستم ایمنی می‌شوند و علائمی چون عطسه، آبریزش بینی، سرفه، و تنفس دشوار ظاهر می‌شوند. درمان حساسیت یکی از خواص سیر است.

سیر به دلیل خاصیت ضدهیستامینی که دارد می‌تواند حساسیت را درمان کند و علائم آن را کاهش دهد. سیر‌ می‌تواند به عنوان یک ضداحتقان طبیعی عمل کند و فشار سینوسی ایجاد شده توسط حساسیت فصلی را بهبود دهد. سیستم ایمنی نقش مهمی در درمان حساسیت دارد و سیر با آنتی‌اکسیدان‌ها و روغن‌هایی که دارد می‌تواند به تقویت آن کمک کند.

بهترین روش درمان حساسیت با سیر‌ به این صورت است:

۳ الی ۵ حبه سیر بردارید

پوست آنها را بکنید و خرد کنید

سیرهای خرد شده را با یک یا دو قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید تا یک شربت غلیظ به‌دست آید.

ای شربت را قورت دهید تا حساسیت‌تان بهبود یابد

این شربت باید روزی سه الی چهار بار مصرف شود. اگر دوست ندارید سیر خام مصرف کنید می‌توانید روزانه دو یا سه بار مکمل سیر استفاده کنید.

در صورت مصرف زیاد، این درمان اثرات جانبی هم دارد. برای مثال ممکن است تهوع، باد شکم، ناراحتی معده، سرگیجه، تعریق، سردرد، و اسهال را تجربه کنید. در صورت مشاهده این علائم مصرف آن را مدتی متوقف کرده و بعد به‌تدریج از سر بگیرید.

۱۹- عفونت سینوسی را درمان می‌کند

برای افرادی که دائما عفونت‌های سینوسی تجربه می‌کنند این اتفاق بسیار آزاردهنده است. همیشه هنگام انجام فعالیت‌های روزانه احساس خستگی می‌کنند. علائم آن می‌تواند شامل سرما، حساسیت، درد، احتقان، فشار صورت، سردرد سینوسی، و خلط غلیظ و بی‌رنگ باشد. مواد شیمیایی موجود در سیر در از بین بردن عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی موثر هستند. در نتیجه سیر در خارج ساختن عفونت باکتریایی و درمان عفونت سینوسی بسیار موثر است. حتما سیر را قبل از پختن خرد یا له کنید تا آلیسین آن فعال شود. برخی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار به صورت زیر هستند:

روش ۱: بخور سیر

در یک قوری آب بریزید

آن را روی حرارت بگذارید تا آب چند دقیقه بجوشد

حبه‌های سیر را له کنید و به آب در حال جوش اضافه کنید

قوری را از روی حرارت بردارید

آن را روی یک سطح صاف قرار دهید

یک حوله‌ی تمیز بزرگ روی سرتان بیندازید تا بخار خارج نشود

بخار سیر را عمیقا نفس بکشید تا از خواص آن برای درمان عفونت سینوسی بهره‌مند شوید

سیر به نرم شدن خلط جمع شده در سینوس‌ها کمک می‌کند، عفونت را درمان و علائم آن را تسکین می‌دهد. باید این درمان را مکررا تکرار کنید تا علائم آن کاملا ناپدید شود.

روش ۲: سیر، آب و زردچوبه

یک فنجان آب را در یک قوری ریخته و روی حرارت بگذارید

اجازه دهید چند دقیقه روی حرارت متوسط بجوشد

۲ یا ۴ حبه سیر را له کنید و بعد به آب جوش اضافه کنید

بگذارید دو دقیقه‌ی دیگر بجوشد

نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه به ان اضافه کنید

قوری را ار روی حرارت بردارید

این سوپ را در یک فنجان بریزید

آن را به صورت مداوم مصرف کنید تا از فشار سینوس کاسته شود

روش ۳: سیر و عسل

۳ یا ۵ حبه سیر و ۱ یا دو قاشق چایخوری عسل تهیه کنید

سیرها را له کنید

آن‌ها را با عسل مخلوط کنید تا خمیر لطیفی به‌دست آید

این درمان را به صورت منظم انجام دهید تا از فشار سینوس‌ها رها شوید

۲۰- عفونت ناخن را درمان می‌کند

سیر یک درمان خانگی موثر است که به ناخن‌هایتان کمک می‌کند با باکتری‌های ایجادکننده‌ی عفونت مبارزه کنند. هم چنین لکه‌های زرد روی ناخن‌ها را از بین می‌برد. برای درمان ناخن‌های عفونی به روش زیر عمل کنید:

چند حبه سیر را له کنید و آب آنها را بگیرید

یک گلوله‌ی پنبه را در آب سیر بغلتانید

آن را روی لایه‌ی شاخی ناخن‌ها بمالید

۲۱- درمان آکنه

آکنه یک مشکل پوستی رایج است که نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار میدهد. آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ پوست با سلول‌های پوستی مرده، آلودگی، و چربی مسدود شوند. آکنه و جوش می‌تواند در بخش‌های زیادی از بدن، از جمله گردن، صورت، شانه‌ها، سینه و پشت ظاهر شوند.

سیر می‌تواند از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کند. هم‌چنین آلیسین موجود در آن به توقف آسیب سلولی ایجاد شده توسط باکتری‌ها و رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ در نشریه‌ی آگوانته کمی منتشر شد،سولفنیک اسید، شکل تجزیه شده‌ی آلیسین، قادر است با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند. به این ترتیب، سیر می‌تواند جوش، آکنه، حساسیت و بیماری‌های پوستی را درمان کند. برای این منظور چندین روش وجود دارد:

روش ۱: سیر

این ساده‌ترین راه ممکن است

حبه‌های سیر را له کنید

حبه‌های سیر له شده را روی نواحی موردنظر قرار دهید

بگذارید چند دقیقه بماند تا آلیسین سیرهای له شده زمان کافی برای کشتن باکتری‌های عامل جوش و آکنه را داشته باشد

بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آنها را بردارید

سپس پوست‌تان را با آب ولرم بشویید

برای کسب نتایج بهتر این روش را مرتبا تکرار کنید. بعد از درمان از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

روش ۲: سیر و ماست

ماست یکی از بهترین مرطوب‌کننده‌های طبیعی است. می‌توانید سیر را با ماست ترکیب کرده و جوش‌ها و آکنه‌ها را به خوبی درمان کنید. هم‌چنین ماست سوزش ناشی از استفاده‌ی سیر را تسکین می‌دهد.

صورت‌تان را خوب بشویید

۳ الی ۴ حبه سیر را به خوبی له کنید تا به صورت خمیر در بیاید

یک قاشق غذاخوری ماست را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید

این ترکیب را روی تمام صورت، سینه، یا شانه‌ها و هرجای دیگری که جوش دارد بمالید

این کار را مرتبا تکرار کنید تا جوش‌ها و آکنه‌ها ناپدید شوند

۲۲- تقویت رشد موها

از جمله فواید که سیر برای موها دارد، تقویت رشد آنها است. ریزش مو مشکل رایجی میان مردان و زنان است. ریزش مو عوامل درونی و خارجی بسیاری دارد از جمله تغییرات هورمونی، استرس، آلودگی، کمبود خواب، کمبود مواد مغذی و رژیم غذایی ناسالم. یکی از بهترین راه‌های درمان ریزش مو، سیر است.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، استفاده از سیر در نواحی که دچار ریزش مو شده است می‌تواند به رشد موها و کاهش نقاط طاس کمک کند.

به علاوه، سلنیوم و سولفور موجود در سیر ساختار موها را تقویت و سبب استحکام آنها می‌شوند.

راه‌های استفاده از سیر برای تقویت رشد موها به صورت زیر است:

روش ۱: آب سیر و عسل

آب ۸ حبه سیر را بگیرید

این مایع را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید

ابتدا موهایتان را با آب خیس کنسد

سپس این ترکیب را روی کف سر و موهای‌تان استفاده کنید

بگذارید ۲۰ دقیقه بماند

سپس با آب ولرم بشویید

این درمان را هفته‌ای دو الی سه بار انجام دهید.

استفاده از آب سیر به تنهایی می‌تواند باعث تحریک پوست سر شود پس حتما آن را با ماده‌ی دیگری ترکیب کنید.

روش ۲: آب سیر و روغن نارگیل

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذاخوری آب سیب ترکیب کنید.

این مخلوط را روی کف سر و موهای‌تان استفاده کنید.

آن را به آرامی ماساژ دهید تا پوست سر و موهای‌تان بتوانند مواد مغذی و فواید سیر را جذب کنند

بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و بعد با آب ولرم آبکشی کنید

روش ۳: خیسانده‌ی سیر

یک حبه سیر را خرد کنید.

آن را در روغن نارگیل گرم غوطه‌ور کنید

بگذارید این مخلوط یک یا دو هفته بماند (می‌توانید آن را در یخچال بگذارید)

روغن را صاف کنید

از این روغن روی موهای‌تان استفاده کنید

۲۳- جلوگیری از چین و چروک

با تمام این تفاسیر نباید از فایده‌ی آن برای جلوگیری از چین و چروک بگذریم. سیر قادر است از چین و چروک، خطوط نازک، لکه‌های تیره، و سایر نشانه‌های پیری کمک کند. افرادی که در رژیم غذایی خود از مقدار زیادی سیر استفاده می‌کنند، راه زیادی تا پیر شدن دارند. خواض ضدپیری سیر به آلیسین برمی‌گردد، ماده‌ای که هنگام خرد یا له شدن سیر تشکیل می‌شود. این ماده یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های دنیا است و می‌تواند از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده و به مبارزه با چین و چروک‌های ایجاد شده توسط پرتوهای فرابنفش کمک کند. وقتی در معرض پرتوهای فرابنفش آفتاب قرار می‌گیرید، آنزیمی به نام متالوپروتئیناز در بدن‌تان شکل می‌گیرد. این انزیم‌ها به بافت همبند آسیب زده و باعث ایجاد چین و چروک، و خطوط نازک می‌شوند. سیر علاوه‌بر آلیسین، حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند سلنیوم و روی است و مقادیر زیادی ویتامین سی دارد که به تولید کلاژن کمک می‌کند.

۲۴- پسوریازیس را درمان می‌کند

پسوریازیس یک مشکل پوستی غیرواگیردار است که ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. در این شرایط کهیرهای پوسته‌دار و خارش‌دار روی پوست ظاهر می‌شود. این مشکل پوستی نه تنها به خاطر عوامل محیطی بلکه به دلیل عوامل ژنتیکی رخ می‌دهد. سیر به خاطر خواص ضدالتهابی که دارد در جلوگیری و بهبود پسوریازیس بسیار موثر است. این سبزی پرخاصیت می‌تواند لیپواکسیژناز را متوقف کند، آنزیم خطرناکی که در صورت ترکیب با اسید آراکیدونیک منجر به التهاب می‌شود. در پوست افراد مبتلا به پسوریازیس سطح بالایی از اسید آراکیدونیک یافت می‌شود. سیر حاوی آجوئن، اس‌آلیل‌مرکاپتوسین، و دی‌آلیل سولفید است، ترکیبات فعالی که جلوی کاپا B را می‌گیرند. کاپا B منجر به پسوریازیس می‌شود. توصیه می‌شود برای جلوگیری از آن سیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

علاوه‌بر مصرف خوراکی سیر، استعمال موضعی آن هم می‌تواند به تسکین آن کمک کند. فقط باید روغن سیر را روی کهرها بمالید.این کار را دو بار در روز انجام دهید.

۲۵- ترمیم جای خراش

خراش‌ها بیش‌تر کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این سبزی پرخاصیت می‌تواند به خاطر خواص ضدباکتریایی‌اش به رفع این مشکل کمک کند. فقط تکه‌ی نازکی از سیر را روی ناحیه‌ی موردنظر قرار دهید و با چسب زخم ببندید. بگذارید چند ساعت بماند. برای کسب نتایج بهتر باید این درمان را چند هفته تکرار کنید.

۲۶- درمان پای ورزشکاران

افرادی که از بیماری پای ورزشکاران رنج می‌برند، ترک‌های پوسته پوسته‌ای را بین انگشتان پای‌شان تجربه می‌کنند. پای ورزشکاران حس سوزش طولانی‌مدتی ایجاد می‌کند؛ بنابراین تجربه آن اصلا خوشایند نیست. علارغم اسمی که دارد، لزومی ندارد ورزشکار باشید تا به آن مبتلا شوید. این مشکل به دلیل قدم زدن روی زمین‌های مرطوب یا رختکن باشگاه‌ها ایجاد می‌شود که قارچ‌های مزاحم است. همه می‌دانیم سیر دارای خواص ضدقارچ و ضدمیکروبی و حاوی ماده‌ای به نام آجوئن است که قادر است علیه قارچ‌ها مبارزه کند. بنابراین این سبزی پرخاصیت می‌تواند در درمان پای ورزشکاران موثر باشد. فقط حبه‌های سیر را له کنید و به یک تشت آب گرم اضافه کنید. بعد پاهایتان را ۳۰ دقیقه در آن غوطه‌ور کنید. هم‌چنین می‌توانید چند حبه سیر را با روغن زیتون مخلوط کنید و روی کف پاهایتان بمالید.

۲۷-  شما را از گزش پشه ها دور نگه می‌دارد

جلوگیری از گزش پشه‌ها بسیار مهم است زیرا می‌تواند منجر به بیمار شدن شما شود. فکر نکنید با گزش پشه‌ها فقط پوست‌تان قرمز و خارش‌دار می‌شود. گزش پشه می‌تواند خطر بیماری‌های جدی و مرگباری نظیر چیکونگونیا، تب دنگی، و زیکا و غیره را افزایش دهد. جالب آن است که پشه‌ها از این سبزی پرخاصیت  خوش‌شان نمی‌آید. بنابراین، سیر یک دافع پشه‌ی طبیعی و قوی است.

برای جلوگیری از گزش پشه‌ها مخلوطی از روغن سیر، موم زنبور عسل، و وازلین درست کنید و روی دست‌ها و پاهایتان بمالید. هم‌چنین از تهویه‌ی هوا استفاده کنید. حتما کنار پنجره بخوابید. اتاق‌تان را تمیز نگه دارید و توصیه می‌شود زیر پشه‌بند بخوابید.

۲۸- درمان تبخال

به تبخال، هرپس دهانی هم می‌گویند. در این حالت تاول‌های کوچک و دردناکی پر از یک مایع روی بینی، لب‌ها، دهان، و چانه ظاهر می‌شوند. این تاول‌ها از ویروس هرپس سیمپلکس ناشی می‌شوند. این ویروس کاملا قابل درمان نیست و با وجود درمان تبخال‌ها، ویروس آن در بدن‌تان باقی می‌ماند. سیر درمان فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند تبخال را درمان و از تعداد دفعات رخ دادن آن بکاهد. ایندول۳کاربینول ترکیبی است که در این سبزی پرخاصیت وجود دارد و با تقویت سیستم ایمنی نقش مهمی در مبارزه با ویروس هرپس سیمپلکس بازی می‌کند. برخی از راه‌های موثر درمان تبخال با سیر به صورت زیر است:

روش ۱: حبه‌های سیر

چند حبه سیر را به خوبی له کنید

آن‌ها را روی پوست ناحیه‌ی مورد نظر بگذارید

بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و به ان دست نزنید

سپس با آب ولرم بشویید

روش ۲: خمیر سیر

چند حبه سیر تهیه کنید

به وسیله‌ی مخلوط‌کن، آسیاب، یا هر وسیله‌ی دیگری آنها را به خمیر تبدیل کنید

کمی آب به آن اضافه کنید

این خمیر را روی پوست آسیب‌دیده بگذارید

سپس با آب ولرم بشویید

تا زمان از بین رفتن تبخال‌ها این فرآیند را به طور منظم انجام دهید

روش ۳: ‌روغن سیر

چند قطره روغن سیر را با چند قطره روغن زیتون مخلوط کنید.

یک گلوله‌ی پنبه‌ای را در ان بغلتانید و روی ناحیه‌ی موردنظر بزنید

بگذارید چند دقیقه بماند

سپس آن را با آب ولرم بشویید

۲۹- جلوگیری از مسمومیت غذایی

گنجاندن این سبزی پرخاصیت در رژیم غذایی روزانه به جلوگیری از مسمومیت غذایی ایجاد شده توسط باکتری‌هایی ماننداستافیلوکوکوس اورئوس، ای‌کولای، و سالمونلا انتریتیدیس کمک می‌کند.

۳۰- کاهش شوره سر

شوره سر برای اغلب افراد یک مشکل آزاردهنده و ناخوشانید است که باعث می‌شود اعتماد به نفس پوشیدن لباس‌های مشکی را نداشته باشند. علل دقیق شوره سر هنوز ناشناخته است. با این حال، رشد بیش از حد پیتیروسپروم‌اوال، قارچی که در کف سر زندگی می‌کند، دلیل اصلی شوره در نظر گرفته می‌شود. اما برخی دیگر معتقدند رشد بیش از حد مخمر کاندیدا باعث شوره می‌شود. سیر خرد شده حاوی آلیسین است، ترکسیب فعالی که دارای خواص ضدقارچ و ضدکاندیدا است.

برای این منظور، یک سیر را له کنید تا آلیسین آن رها شود و بگذارید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند، سپس آن را به غذاهای مختلف اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید سیر له شده را به صورت موضعی استفاده کنید. یادتان باشد سیر، روغن سیر، یا آب سیر می‌تواند در برخی افراد حساسیت ایجاد کند. اگر پوست‌تان حساس است باید آن را با مواد دیگری رقیق کنید. از روش زیر برای درمان شوره استفاده کنید:

چند حبه سیر را له کنید

آن‌ها را در یک کاسه کوچک بریزید

بگذارید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند

۷ قاشق غذاخوری عسل ارگانیک به آن اضافه کنید

آن را خوب بهم بزنید

این مخلوط را روی کف سر استفاده کنید و به آرامی بمالید

بگذارید ۵ الی ۱۰ دقیقه بماند

سپس با آب ولرم بشویید

خاصیت سیر ۳۴: رنگ موهای خاکستری را برمی‌گرداند

به نظر غیرممکن می‌رسد که بتوان رنگ موهای خاکستری را دوباره به آنها بازگرداند. با این حال این سبزی پرخاصیت می‌تواند بدون استفاده از هرگونه رنگ شیمیایی موهای خاکستری‌تان را سیاه کند. هم‌چنین باعث می‌شود موهایتان ضخیم‌تر به نظر برسد. برای این منظور از روش زیر استفاده کنید:

۲۰۰ گرم روغن تخم کتان، سه حبه سیر کوچک، ۴ عدد لیمو، و ۱ کیلوگرم عسل تهیه کنید

دو لیمو را پوست بکنید

سیر و لیموها را در مخلوط‌کن با هم ترکیب کنید

عسل و روغن تخم کتان را به آن اضافه کنید

تمام مواد را به خوبی با هم ترکسیب کنید

آن را در یک کاسه نگهدارید و در آن را محکم ببندید.

سپس آن را در یخچال قرار دهید

قبل از هر وعده‌ی غذایی، فقط یک قاشق غذاخوری از این تریبرا مصرف کنید. باید سه بار در روز آن را مصرف کنید.

۳۱- استحکام ناخن ها

سیر یک ماده‌ی طبیعی است که برای تقویت ناخن‌ها بسیار مفید است. ناخن‌ها در برابر عفونت آسیب‌پذیر هستند، که منجر به کدر و زرد شدن ناخن‌ها می‌شود. خواص ضدقارچ این سبزی پرخاصیت آن را قادر می‌سازد ناخن‌ها را در برابر عفونت‌ها تقویت کند. برای این منظور از روش زیر استفاده کنید:

پوست سیر را بکنید

سیر خرد شده را به لاک ناخن‌تان اضافه کنید

و به این ترتیب لاک ناخن‌تان به یک محلول تقویت‌کننده‌ی ناخن تبدیل می‌شود. اگر از لاک ناخن خوشتان نمی‌آید می‌توانیداز آب این سبزی پرخاصیت روی ناخن‌هایتان استفاده کنید. پس از چند دقیه آن را با آب ولرم بشویید

سایر خواص سیر :

۳۲- سیر‌ بادشکن و ضد عفونی کننده است.

۳۳- خوردن این سبزی پرخاصیت مصونیت بدن را در مقابل بیماریها افزایش می دهد .

۳۴- سیر‌ کرم کش است .

۳۵- سیر‌ محرک و تقویت کننده بدن است .

۳۶- برای درد گلو میتوانید یک حبه از این سبزی پرخاصیت را رنده کرده و یک قاشق مربا خوری آبلیمو به آن اضافه نمایید سپس میل کنید، اگر این کار را چند بار انجام دهید برای درد گلو داروی مفیدی می‌شود. این ماده داروی سرماخوردگی و زکام است .

۳۷- سیر‌ اثر خوبی در معالجه سل دارد.

۳۸- سیر‌‌ اثر خوبی در تنگی نفس دارد

۳۹- خوردن مداوم سیر‌ لقوه و رعشه را از بین می برد .

۴۰- سیر‌‌ چون گرم و خشک است بنابراین رطوبت معده را از بین می برد و دردهای مفاصل را خوب می کند

۴۱- سیر‌ درمان کننده دردهای مفاصل ، سیاتیک و نقرس می باشد .

۴۲- آنهائی که قطره قطره ادرار می کنند باید حتما این سبزی پرخاصیت را بخورند تا بیماری آنها درمان شود .

۴۳- سیر‌ زخم های ریه و درد معده را از بین می برد .

۴۴- سیر‌‌ سنگ های کلیه را شکسته و خارج می سازد.

۴۵- سیر‌‌ را بسوزانید وبا عسل مخلوط کنید و ضمادی از آن درست کنید این ضماد برای رفع خون مدرگی زیر پلک چشم مفید است .

۴۶- این سبزی پرخاصیت بعلت مدر بودن برای رفع آب آوردن انساج مفید است .

۴۷- برای از بین بردن میخچه کف پا از ضماد سیر‌ استفاده کنید

۴۸- جهت رفع دردهای رماتیمسی و عصبی ضماد این سبزی پرخاصیت بسیار موثر است .

۴۹- جهت ضد عفونی کردن دستگاه تنفسی در هنگام بیماریهای مربوطه از شربت سیر‌ استفاده کنید.
مقدار ۱۰۰ گرم این سبزی پرخاصیت را با ۲۰۰ گرم آب و ۲۰۰ گرم شکر یا قند مخلوط کرده و آنرا بجوشانید تا له شود . مقدار مصرف برای این منظور سه قاشق سوپخوری در روز است .

۵۰- جدیدا در یکی از بیمارستان های آمریکا برای ضدعفونی کردن فضای بیمارستان از این سبزی پرخاصیت استفاده میکنند .

۵۱- پاستور پزشک معروف فرانسوی آزمایشات زیادی روی این سبزی پرخاصیت انجام داد و اثر باکتری کشی این سبزی پرخاصیت را تائید کرده است .

 

۵۲- در شوروی سیر‌ بنام پنی سیلین معروف است و معمولا هنگامیکه آنفولانزا شیوع دارد، مصرف آن بالا می رود درچندسال پیش که آنفلوانزا شیوع پیدا کرد مردم شوروی ۵۰۰ تن این سبزی پرخاصیت مصرف کردند .

۵۳- یکی از دانشمندان آمریکایی که در دانشگاه فلوریدا روی مرض ایدز تحققی می کند معتقد است که این سبزی پرخاصیت روی مرض ایدز اثر مثبت دارد.

منبع : بازده

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *