باقلوا استانبولی

طرز تهیه باقلوا استانبولی

باقلوا استانبولی خانگی یکی از شیرینی های خوشمزه و محبوب ترکیه ای می باشد و امروزه در سر تا سر جهان این باقلوای ساده و خانگی را درست می کنند. باقلوا استانبولی معمولا با خمیر یوفکا و با مواد میانی دلخواه نظر گردو، پسته و … درست می شود.

مواد لازم باقلوا استانبولی

خمیر مخصوص باقلوا          ۱ بسته

پسته یا گردوی خرد شده        یک و نیم پیمانه

کره ذوب شده        ۲۰۰ گرم

روغن سبوس برنج زرین تالیا نصف پیمانه

مواد لازم برای شربت

شکر      ۲ لیوان

آب         ۲ لیوان

آب لیمو   نوک قاشق چای خوری

زعفران غلیظ دم کرده          ۱ قاشق غذاخوری

هل و گلاب           اختیاری

مراحل طرز تهیه باقلوا استانبولی

مرحله اول

برای درست کردن باقلوا استانبولی خوشمزه و خانگی ابتدا شربت باقلوا را درست می کنیم. برای این کار شکر و آب را در یک قابلمه می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید.

 

مرحله دوم

پس از اینکه ۱۵ دقیقه جوشید، آبلیمو ، گلاب و زعفران را اضافه می کنیم و بعد از روی حرارت برمی داریم و کنار می گذاریم تا شربت خنک شود.

مرحله سوم

در این مرحله دو عدد یوفکا را روی هم می گذاریم و با برس روش کره ذوب شده (روغن سبوس برنج زرین تالیا) می زنیم و گردو یا پسته خرد شده می پاشیم. (توجه کنید بهتر است بر روی بقیه یوفکاها دستمال کمی نم دار بکشید تا در طول کار خشک نشوند)

 

مرحله چهارم

حالا برای رول کردن یک میله نازک مثل وردنه ترکیه ای برمی داریم و یوفکا را دور میله رول می کنیم. دقت کنید که خمیر را محکم دور میله نپیچید وگرنه در انتها موقع جمع کردن پاره می شود.

 

مرحله پنجم

پس دستمون را شل می گیریم و در آخر از دو طرف یوفکا فشار می آوریم و جمع می کنیم تا حالت چروک شود و یوفکای فشرده را در سینی فر یا ظرف مورد نظر می گذاریم و به این ترتیب تمام یوفکاها را شکل می دهیم و داخل سینی فر می چینیم.

 

مرحله ششم

بهتر است یوفکاها را فشرده بچینید تا شکل خودشان را حفظ کنند. همچنین در این مرحله می توانید یوفکاها را به اندازه دلخواه تان در سینی فر برش بزنید یا اینکه بعد از پخت برش بزنید.

 

مرحله هفتم

حالا کره آب شده را با قاشق یا برس روی باقلواها می زنیم و برای پخت در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه می گذاریم تا بپزند.

 

مرحله هشتم

توجه کنید قدرت فرها باهم متفاوت است و حتما پخت باقلوها را بررسی کنید. وقتی که زیر و روی باقلواها طلایی شد یعنی پخته اند و می توانید از فر بیرون بیاورید.

مرحله نهم

بعد از اینکه باقلواهای پخته شده را از فر بیرون آوردیم دو دقیقه صبر می کنیم تا حرارت اولیه اش کم شود و بعد شربت سرد و ولرم شده را روی باقلوا داغ می ریزیم و به مدت یک ساعت صبر می کنیم تا شربت کامل جذب باقلوا شود و بعد سرو می کنیم. امیدواریم از خوردن این باقلوا استانبولی خوشمزه و ترکیه ای لذت ببرید.

اشتراك گذاری نوشته