کالباس خانگی

کالباس خانگی با شیرخشک

کالباس یک نوع غذای چرخ‌ کرده و پخته شده است که از گوشت گاو یا گوساله یا مرغ تهیه می‌شود و به عنوان یکی از محصولات گوشتی پرطرفدار در جوامع مختلف جهان شناخته می‌شود. این غذا از قدیمی‌ترین فرآورده‌ های گوشتی به حساب می‌آید و تاریخچه‌ ای طولانی دارد. تاریخچه تهیه کالباس به دوران قدیمی‌تر از میلاد قرنها پیش می‌رود. مردم در گذشته برای حفظ گوشت و نگهداری آن از فرآیندهایی مانند خرد کردن، نمک‌ریزی و خشک کردن استفاده می‌کردند. این عملیات باعث افزایش مدت زمان نگهداری گوشت و ایجاد یک محصول پایدارتر می‌شد. در دوران صنعتی‌تر، تکنولوژی‌ های جدید به تهیه کالباس کمک کرد. از جمله اختراع دستگاه‌ های خنک‌کننده و نگهدارنده در فرآیند تولید و بسته‌ بندی کالباس. این تغییرات به افزایش مدت زمان نگهداری و تازگی کالباس کمک کرد.

مواد لازم

گوشت سینه و ران مرغ        ۵۰۰ گرم

سیر       ۲ حبه

پودر نشاسته گندم   ۳۰ گرم

آردگندم   ۳۰ گرم

شیرخشک نمکی    ۳۰ گرم

تخم مرغ  ۲ عدد

یخ پوره شده          ۱۲۰ گرم

روغن سبوس برنج زرین تالیا ۸۰ گرم

نمک      ۱۰ گرم معادل ۱ ق چ سرصاف

خلال پسته           ۱ ق غذا خوری

هویج رنده شده       ۱ ق غذا خوری

قارچ بلانچ شده یا فلفل دلمه ای در صورت تمایل از هر کدام            ۱/۲ پیمانه

فلفل سیاه، آویشن، جوزهندی، پاپریکا، پودردارچین، هل ساییده ، زنجبیل، پودرتخم گشنیز، پودرسیر

طرز تهیه کالباس خانگی با شیر خشک

مرحله اول: میکس کردن مواد

اگر از گوشت ران مرغ در تهیه ی این کالباس استفاده می کنید،حتمأ دمار ران مرغ را خارج کنید. گوشت سینه و ران و سیر را داخل غذاساز ریخته و میکس کرده و آرد و نشاسته پودرشده ، نمک ،شیرخشک ،تخم مرغها، ادویه ها را افزوده و میکس میکنیم و یخ پودرشده و یا به همان میزان آب یخ به مواد افزوده و میکس میکنیم و در نهایت روغن مایع را کم کم افزوده و میکس کنید تا مواد کامل میکس و نرمی به دست آید.

 

مرحله دوم: افزودن هویج

هویج را که با رنده ی ریز رنده کرده ایم کمی فشار میدهیم تا آب اضافیش گرفته شود و همراه پسته به مواد افزوده و همزده و اگر از قارچ بلانچ شده و فلفل دلمه ای رنده شده ی آبگرفته هم استفاده می کنید،در این مرحله باید اضافه کنید. از اینجا به بعد دو روش برای پخت آموزش به شما یاد داد خواهد شد.

 

مرحله سوم: روش تنوری

یک قالب تفلون را کمی با روغن مایع چرب کرده و مواد آماده شده ی کالباس را داخل قالب بریزید و سطح آن را صاف کنید و روی قالب را با فویل بپوشانید و قالب را داخل قالب یا سینی فر بزرگتر قرار دهید و داخل سینی آب بریزید و در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۵۰ درجه ی سانتیگراد به مدت یکساعت و نیم قرار دهید تا بپزد و بلافاصله پس از پخت و خنک شدن قابل برش زدن و سرو می باشد.

 

مرحله چهارم: در قابلمه

در این روش باید مواد کالباس را داخل قیف بریزید و با قاشق داخل کیس ه مخصوص کالباس پر کنید تا کاملا پر و هیچ فصای اضافه نباید داشته باشید و بعد هوا گیری کنید و دور طرف کیسه را با نخ مخصوص گره بزنید و در داخل قابلمه آب در حال جوش قرار دهید و بعد از ۱.۵ ساعت نیم از آب داغ خارج کنید و داخل یخ قرار دهید تا خوشرنگ باقی بماند.

اشتراك گذاری نوشته