دسر لنزا

دسر لنزا یکی از دسرهای فوق‌العاده خوشمزه عربی است که شبیه پای است اما کراست آن بافتی مابین بسبوسه و کیک دارد و برای فیلینگ آن از محلبی غلیظ استفاده می‌شود، این دسر لطیف و خوش طعم برای پذیرایی، خیلی شیک و مناسب است.

مواد لازم برای کیک

آرد        ۱ و ۲/۱ پیمانه

پودر نارگیل          ۱ پیمانه

کره نرم شده          ۱ پیمانه

پودر شکر            ۱ پیمانه

تخم مرغ  ۲ عدد

اسانس وانیل یا وانیل پودری  ۱ قاشق چای خوری یا ۴/۱ قاشق چای خوری

نمک      ۱ پنس

مواد لازم برای کرم فیلینگ ( محلبی)

شیر       ۲ پیمانه

نشاسته ذرت         ۴ قاشق غذا خوری

شکر      ۲ قاشق غذا خوری

پودر خامه            ۱ قاشق غذا خوری

روغن سبوس برنج زرین تالیا   به مقدار لازم

طرز تهیه دسر لنزا

مرحله اول

ابتدا برای درست کردن محلبی، شیر را در یک ظرف با کفی ضخیم بریزید و سپس شکر را به آن اضافه کنید و هم بزنید و بعد نشاسته ذرت را در شیر بریزید و هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند، سپس پودر خامه را اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله دوم

بعد ظرف مواد را روی حرارت متوسط قرار دهید و مدام هم بزنید تا مخلوط به جوش بیاید و شروع به غلیظ شدن کند، وقتی مخلوط به غلظت مناسب رسید، آن را از روی حرارت بردارید و در دمای محیط قرار دهید و اجازه دهید تا کرم فیلینگ خنک شود.

 

مرحله سوم

بعد برای درست کردن کراست پایه و رویه، کره را که از قبل به دمای محیط رسیده و نرم شده است در یک ظرف بریزید و سپس شکر را به آن اضافه کنید و با هم زن دستی یا قاشق هم بزنید و مخلوط کنید تا بافت آن یکدست و کرمی و پوک شود.

 

 

مرحله چهارم

سپس تخم مرغ‌ها را یکی یکی به مواد اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا کاملا با مواد مخلوط شوند و بعد وانیل و نمک را بریزید و هم بزنید تا عطر وانیل پخش شود، سپس آرد را در یک ظرف دیگر الک کنید و با پودر نارگیل مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله پنجم

بعد، ترکیب آرد و پودر نارگیل را به مخلوط کره اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط به قوام یک خمیر نرم برسد و یکدست شود، سپس خمیر را داخل یک کیسه فریزر قرار دهید و به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید و اجازه دهید تا استراحت کند.

 

مرحله ششم

سپس کف یک قالب ۲۲ سانتیمتری را با روغن سبوس برنج زرین تالیا چرب کنید و یا کاغذ روغنی کف قالب قرار دهید، بعد خمیر را به ۴ قسمت تقسیم کنید و ۴/۳ از خمیر را در قالب بریزید و پخش کنید به طوری که کف و دیواره‌های قالب را کاملا با خمیر بپوشانید.

 

مرحله هفتم

اگر احساس کردید خمیر خیلی چسبناک است، دستتان را کمی مرطوب کنید و سپس سطح خمیر را صاف کنید، بعد کرم محلبی فیلینگ را روی لایه خمیری بریزید و سپس مابقی خمیر را داخل قیف بریزید و روی کرم به صورت خطهای عمود برهم قیف بزنید.

 

مرحله هشتم

دقت کنید خطوط شطرنجی باید حداقل با هم ۳ سانتیمتر فاصله داشته باشند، چون بعد از پخت خطوط پهن می‌شوند، با سلیقه و دلخواه خودتان می‌توانید بین خطوط را با گیلاس تزئین کنید‌ و سپس در فر که از ده دقیقه قبل گرم شده است قرار دهید.

 

مرحله نهم

بعد دمای فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه اجازه دهید تا کیک بپزد، و سطح آن طلایی شود، بعد از آن از فر بیرون بیاورید و قالب را در دمای محیط قرار دهید و اجازه دهید تا خنک شود.

 

مرحله دهم

بعد دسر لنزا را در ظرف مناسب قرار دهید و در شکل و اندازه دلخواه برش بزنید و با پودر پسته، پودر نارگیل، خرده های مغز گردو، خرده‌های فندق خلال بادام و یا برش‌هایی از موز و توت فرنگی تزئین کنید و این دسر خوش طعم و شیک را سرو کنید.

اشتراك گذاری نوشته