کیک پیتزا

کیک پیتزا

کیک پیتزا یکی از انواع غذاهای فست فودی بسیار خوشمزه و پر طرفدار در سراسر جهان است. این غذای خوشمزه همان پیتزای معمولی است که به شکل کیک تهیه می شود.

مواد لازم برای ۴ نفر

سوسیس آلمانی       ۲ عدد

کالباس ساده          ۲۰۰ گرم

پنیر پیتزا ۴۰۰ گرم

قارچ       ۲۰۰ گرم

سس پیتزا یا کچاپ  ۲ قاشق غذاخوری

فلفل دلمه ای رنگی  ۳ قاشق غذاخوری

آویشن     ۱ قاشق چایخوری

روغن سبوس برنج زرین تالیا     به مقدار لازم

آماده کردن مواد داخل کیک

مرحله اول

ابتدا سوسیس ها را به صورت حلقه ای خرد می کنیم، سپس به همراه مقداری روغن سبوس برنج زرین تالیا  در یک تابه تفت می دهیم تا دو سمت سوسیس ها به خوبی سرخ شود. حالا سوسیس ها از روغن خارج می کنیم و ۲ قاشق غذاخوری از فلفل دلمه ای را تفت می دهیم.

مرحله دوم

فلفل دلمه ای را هم پس از سرخ کردن کنار می گذاریم و قارچ های ورقه ای شده را به خوبی تفت می دهیم تا آب قارچ ها به طور کامل تبخیر شود و به خوبی سرخ شوند. در ادامه قارچ ها را هم از روغن سبوس خارج می کنیم و کنار می گذاریم.

مواد لازم برای خمیر پیتزا

آرد نان فانتزی       ۳ تا ۴ لیوان

شیر ولرم ۱ لیوان

آب ولرم  ¼ لیوان

خمیر مایه فوری     ۳ قاشق چایخوری

شکر      ۳ قاشق چایخوری

تخم مرغ  ۱ عدد

روغن سبوس برنج زرین تالیا             ۶ قاشق غذاخوری

نمک      ۱ قاشق مرباخوری

طرز تهیه کیک پیتزا

مرحله اول

برای تهیه کیک پیتزا ابتدا خمیر مایه را به همراه ۱ قاشق چایخوری شکر و آب ولرم داخل یک ظرف مناسب مخلوط می کنیم، سپس درب ظرف را می گذاریم و آنرا به مدت ۱۰ دقیقه در یک جای گرم قرار می دهیم تا خمیر مایه عمل بیاید و حباب بزند.

مرحله دوم

تخم مرغ را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و با چنگال آنرا هم می زنیم تا بافتش یکدست شود، سپس روغن سبوس برنج را به همراه شیر ولرم، ۲ قاشق چایخوری شکر، نمک و خمیر مایه عمل آمده به کاسه حاوی تخم مرغ اضافه می کنیم.

مرحله سوم

مواد را کمی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند. حالا آرد الک می کنیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم و با قاشق مواد را هم می زنیم تا خمیر جمع شود. خمیر باید در پایان کمی چسبندگی داشته باشد، سپس آنرا روی سطح کار انتقال می دهیم.

مرحله چهارم

حدود ۱۰ دقیقه خمیر را ورز می دهیم و چندین بار خمیر را روی سطح کار می کوبیم. برای اینکه خمیر به دستتان نچسبد دستتان را کمی چرب کنید و از آرد استفاده نکنید، چون اگر بیش از حد آرد به خورد خمیر برود خمیر سفت و خشک می شود.

مرحله پنجم

حالا یک ظرف مناسب با حجم دو برابر خمیر انتخاب می کنیم و آنرا کمی چرب می کنیم سپس خمیر را مانند یک چونه بزرگ گرد می کنیم و داخل ظرف قرار می دهیم. روی ظرف را با پارچه می پوشانیم و به مدت دو ساعت در یک جای گرم قرار می دهیم.

مرحله ششم

پس از گذشت دو ساعت حجم خمیر دو برابر می شود، آنرا روی سطح کار انتقال می دهیم و کمی ورز می دهیم تا هواگیری شود، سپس خمیر را با وردنه به ضخامت نیم سانتی متر پهن می کنیم. برای کیک پیتزا نیاز به یک قالب با ارتفاع ۱۰ سانتی متر داریم.

مرحله هفتم

بدنه و کف قالب را کمی چرب می کنیم سپس خمیر پیتزا جادویی را داخل قالب قرار می دهیم و لبه های اضافی خمیر را با قیچی برش می زنیم. حالا روی خمیر کمی سس پیتزا می مالیم و روی آن مقداری پنیر پیتزا می ریزیم. روی پنیر پیتزا را با مخلوط کالباس خرد شده و فلفل دلمه ای سرخ شده پر می کنیم.

مرحله هشتم

لایه های بالایی را قارچ و سوسیس پر می کنیم و روی سوسیس ها را با پنیر پیتزا پر می کنیم. از فلفل دلمه ای باقی مانده هم برای تزیین روی کیک استفاده می کنیم. فر را باید از ۱۵ دقیقه قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا کاملا گرم شود.

 

 

 

مرحله نهم

برای ایجاد رطوبت در فر و خشک نشدن کیک بهتر است یک کاسه آب جوش هم در فر قرار دهیم. حالا کیک را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون فر قرار می دهیم تا بپزد. پس از اینکه کیک به طور کامل پخت چند دقیقه ای گریل را روشن می کنیم تا پنیر روی کیک طلایی شود.

مرحله دهم

پس از اینکه پنیر پیتزای روی کیک طلایی شد، آنرا از فر خارج می کنیم و پودر اویشن را روی کیک می پاشیم. برای مواد داخل کیک می توانید از مواد غذایی دیگری مثل گوشت مرغ، گوشت چرخ کرده و یا هر چیز دیگری به سلیقه خود استفاده کنید.

نوش جان

اشتراك گذاری نوشته