خورشت گلابی

خورشت گلابی یکی از انواع خورشت های ساده و خوشمزه ایرانی است که با ترکیبات متنوعی پخته می شود

مواد لازم برای ۴ نفر

گلابی     ۸ عدد

ران یا سینه مرغ    ۴ تکه

زعفران دم کرده     ۴ قاشق غذاخوری

پیاز        ۲ عدد

رب گوجه فرنگی زرین        ۱ قاشق غذاخوری

آب لیمو ترش        ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه    به مقدار کافی

زردچوبه و روغن سبوس برنج زرین تالیا           به مقدار کافی

طرز تهیه خورش گلابی

مرحله اول

برای تهیه خورشت گلابی خوشمزه در ابتدای کار گلابی ها را به صورت ۴ قارچ خرد می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن سبوس برنج اضافه می کنیم. در ادامه گلابی ها را به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم.

مرحله دوم

در حین سرخ کردن گلابی ها مقداری نمک و آب لیمو ترش به همراه نصف زعفران دم کرده را به آنها اضافه می کنیم. پس از اینکه گلابی ها را به طور کامل سرخ کردیم، آنها را از تابه خارج کرده و کنار می گذاریم.

مرحله سوم

در این مرحله تکه های گوشت مرغ را به همراه کمی روغن سبوس برنج زری تالیا به تابه اضافه می کنیم، سپس باقیمانده زعفران دم کرده را به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه کرده و تفت می دهیم تا تکه های گوشت مرغ به طور کامل سرخ شوند.

مرحله چهارم

پس از اینکه تکه های گوشت مرغ را سرخ کردیم، آنها را از تابه خارج کرده و کنار می گذاریم. در ادامه پیازها را به صورت نگینی ریز خرد کرده و به همراه کمی روغن سبوس به تابه اضافه می کنیم، سپس به خوبی تفت می دهیم تا پیاز سبک شود.

مرحله پنجم

در این مرحله رب گوجه فرنگی زرین را به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا رب گوجه فرنگی به طور کامل سرخ شود. در ادامه ۱ فنجان آب اضافه کرده و اجازه می دهیم جوش بیاید.

مرحله ششم

حالا تکه های گوشت مرغ و گلابی را به تابه اضافه می کنیم و مواد را مخلوط می کنیم، سپس حرارت را کم کرده و اجازه می دهیم خورش جا بیفتد. در نهایت خورشت را درون ظرف مورد نظرمان می کشیم و به همراه برنج سرو می کنیم.

اشتراك گذاری نوشته